Teatër

E mërkurë, 17 Prill, 2024
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Teatër

Kroaci/ Pacienti i doktor Fojdit flet shqip

Premiera e shfaqjes së Pacientit të doktor Frojdit, e...

“Vendi i Gabuar” i Gazmend Kapllanit premierë në Athinë më 28 Nentor

Në fund të këtij muaji regjisori i njohur Pantelis...

Greqi/ “Vendi ku nuk vdiset kurrë”, ul siparin me sukses shfaqja shqiptare

Ka përfunduar me sukses sezonin e shfaqjes premiera shqiptare...

Mediat italiane: Eventi i Kledi Kadiu, një sukses i madh

Eventi i balerinit Kledi Kadiu, organizuar për nder të...

Teatri i shqiptarëve të Kroacisë pjesëmarrës në festivalin e Bosnjes

Leonard Hamitaj, aktor dhe regjizor, themelues dhe drejtuesi i...

Historike/ Themelohet Teatri Shqiptar i Diasporës, dega në New York

Dramaturgu Jeton Neziraj ka lajmëruar themelimin e Teatrit Shqiptar...

Marbjena Imeraj: “Albania-Italia Solo Andata” e kam shkruar për popullin tim

Marbjena Imeraj sapo ka përfunduar shfaqjen e fundit të...

Albania-Italia Solo Andata/ Monologu i aktores Marbjena Imeraj rikthehet në Romë

"E kam shkruar dhe rishkuar disa herë këtë tekst,...

Artistë shqiptarë nëpër në botë në mbështetje të TKOB me trajnime e projekte

Artistë të shquar shqiptarë brenda e jashtë vendit gjatë...

Albania-Italia Solo Andata/ Monologu i aktores Marbjena Imeraj rikthehet në Romë

Rikthehet në gusht në skenë vepra "Shqipëri-Itali vetëm vajtje"....

Kroaci/ Pacienti i doktor Fojdit flet shqip

Premiera e shfaqjes së Pacientit të doktor Frojdit, e...

“Vendi i Gabuar” i Gazmend Kapllanit premierë në Athinë më 28 Nentor

Në fund të këtij muaji regjisori i njohur Pantelis...

Greqi/ “Vendi ku nuk vdiset kurrë”, ul siparin me sukses shfaqja shqiptare

Ka përfunduar me sukses sezonin e shfaqjes premiera shqiptare...

Mediat italiane: Eventi i Kledi Kadiu, një sukses i madh

Eventi i balerinit Kledi Kadiu, organizuar për nder të...

Teatri i shqiptarëve të Kroacisë pjesëmarrës në festivalin e Bosnjes

Leonard Hamitaj, aktor dhe regjizor, themelues dhe drejtuesi i...

Historike/ Themelohet Teatri Shqiptar i Diasporës, dega në New York

Dramaturgu Jeton Neziraj ka lajmëruar themelimin e Teatrit Shqiptar...

Marbjena Imeraj: “Albania-Italia Solo Andata” e kam shkruar për popullin tim

Marbjena Imeraj sapo ka përfunduar shfaqjen e fundit të...

Albania-Italia Solo Andata/ Monologu i aktores Marbjena Imeraj rikthehet në Romë

"E kam shkruar dhe rishkuar disa herë këtë tekst,...

Artistë shqiptarë nëpër në botë në mbështetje të TKOB me trajnime e projekte

Artistë të shquar shqiptarë brenda e jashtë vendit gjatë...

Albania-Italia Solo Andata/ Monologu i aktores Marbjena Imeraj rikthehet në Romë

Rikthehet në gusht në skenë vepra "Shqipëri-Itali vetëm vajtje"....

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...