Teatër

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Teatër

Teatri “Migjeni”, 63 vjet nga premiera e komedisë “Binjakët venecianë”

Në skenën e Teatrit” Migjeni” në Shkodër 63 vite...

Bota e Igli Mezinit

Igli Mezini është një balerin profesionist nga Tirana, ku...

SHBA/Shfaqja “Planeti i Gjelber”dhe një thirrje për më shumë projekte me fëmijët

Shfaqja “Planeti i Gjelbër” i autores Arife Haliti vënë...

Greqi/ Rikthehet në skenë “Vendi ku nuk vdes kurre”

Pas suksesit të shfaqjeve në muajin tetor rikthehet sërish...

40 vite karrierë, aktorja Mariana Kondi nderohet me titullin “Mjeshtre e Madhe”

Aktorja Marjana Kondi është nderuar me titullin “Mjeshtre e...

Arti në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur, Edi Luarasi

Ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur...

Ku është shtëpia jonë, nënë? Drama e emigrantit shqiptar në skenën greke

Një tjetër vepër e shkrimtarit të afirmuar Gazmend Kapllani...

Kroaci/ Pacienti i doktor Fojdit flet shqip

Premiera e shfaqjes së Pacientit të doktor Frojdit, e...

“Vendi i Gabuar” i Gazmend Kapllanit premierë në Athinë më 28 Nentor

Në fund të këtij muaji regjisori i njohur Pantelis...

Greqi/ “Vendi ku nuk vdiset kurrë”, ul siparin me sukses shfaqja shqiptare

Ka përfunduar me sukses sezonin e shfaqjes premiera shqiptare...

Teatri “Migjeni”, 63 vjet nga premiera e komedisë “Binjakët venecianë”

Në skenën e Teatrit” Migjeni” në Shkodër 63 vite...

Bota e Igli Mezinit

Igli Mezini është një balerin profesionist nga Tirana, ku...

SHBA/Shfaqja “Planeti i Gjelber”dhe një thirrje për më shumë projekte me fëmijët

Shfaqja “Planeti i Gjelbër” i autores Arife Haliti vënë...

Greqi/ Rikthehet në skenë “Vendi ku nuk vdes kurre”

Pas suksesit të shfaqjeve në muajin tetor rikthehet sërish...

40 vite karrierë, aktorja Mariana Kondi nderohet me titullin “Mjeshtre e Madhe”

Aktorja Marjana Kondi është nderuar me titullin “Mjeshtre e...

Arti në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur, Edi Luarasi

Ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur...

Ku është shtëpia jonë, nënë? Drama e emigrantit shqiptar në skenën greke

Një tjetër vepër e shkrimtarit të afirmuar Gazmend Kapllani...

Kroaci/ Pacienti i doktor Fojdit flet shqip

Premiera e shfaqjes së Pacientit të doktor Frojdit, e...

“Vendi i Gabuar” i Gazmend Kapllanit premierë në Athinë më 28 Nentor

Në fund të këtij muaji regjisori i njohur Pantelis...

Greqi/ “Vendi ku nuk vdiset kurrë”, ul siparin me sukses shfaqja shqiptare

Ka përfunduar me sukses sezonin e shfaqjes premiera shqiptare...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...