Teatër

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

Teatër

Nga skena në oborre/ “Koliqiana” vijon shfaqjet në shtëpitë shkodrane

Pas shfaqjeve në skenë "Koliqiana" festivali i përvitshëm në...

Intervista/Enke Fezollari “Në vitet 90’ shqiptarët ishin kudo persona non-grata”

Një intervistë me zemër të hapur ka dhënë aktori...

Itali/ Edicioni i 30-të i Mittelfest, marrin pjesë dhe artistë shqiptarë

Në Itali do të nisë edicioni i vitit 2021...

“Shqipëri-Itali vetëm vajtje”, Marbjena Imeraj rrëfen historinë e saj në teatër

Historia e Marbjena Imeraj vjen në teatër në Itali...

89 vjetori i ikonës së teatrit shqiptar Pirro Mani

Regjisor dhe pedagog i shkëlqyer, për 25 vjet punoi...

Dekorohet aktori Aleksandër Rrapi, ambasador i kulturës shqiptare në botë

Aktori shqiptar mjaft i njohur dhe në Greqi, Aleksandër...

“Shqipëria shtëpia ime”, teatri në Veneto nga Aleksandros Memetaj

Edicioni i këtij viti i "TeatriInScatola" në Itali do...

SHBA/ Aktorja Ilire Vinca ligjëratë për edukimin teatror në Nju Jork

Ilire Vinca aktore dhe profesore në Universitet në nëntor...

Gjermani/ Suksesi i dramaturges shqiptare Enis Maçi dhe çmimet e shumëfishta

Enis Maçi, shqiptarja e lindur në Gelsenkirchen në 1993...

“Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit”, shfaqje nga të gjitha trevat shqiptare

“Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit Online” do të ketë këtë...

Nga skena në oborre/ “Koliqiana” vijon shfaqjet në shtëpitë shkodrane

Pas shfaqjeve në skenë "Koliqiana" festivali i përvitshëm në...

Intervista/Enke Fezollari “Në vitet 90’ shqiptarët ishin kudo persona non-grata”

Një intervistë me zemër të hapur ka dhënë aktori...

Itali/ Edicioni i 30-të i Mittelfest, marrin pjesë dhe artistë shqiptarë

Në Itali do të nisë edicioni i vitit 2021...

“Shqipëri-Itali vetëm vajtje”, Marbjena Imeraj rrëfen historinë e saj në teatër

Historia e Marbjena Imeraj vjen në teatër në Itali...

89 vjetori i ikonës së teatrit shqiptar Pirro Mani

Regjisor dhe pedagog i shkëlqyer, për 25 vjet punoi...

Dekorohet aktori Aleksandër Rrapi, ambasador i kulturës shqiptare në botë

Aktori shqiptar mjaft i njohur dhe në Greqi, Aleksandër...

“Shqipëria shtëpia ime”, teatri në Veneto nga Aleksandros Memetaj

Edicioni i këtij viti i "TeatriInScatola" në Itali do...

SHBA/ Aktorja Ilire Vinca ligjëratë për edukimin teatror në Nju Jork

Ilire Vinca aktore dhe profesore në Universitet në nëntor...

Gjermani/ Suksesi i dramaturges shqiptare Enis Maçi dhe çmimet e shumëfishta

Enis Maçi, shqiptarja e lindur në Gelsenkirchen në 1993...

“Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit”, shfaqje nga të gjitha trevat shqiptare

“Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit Online” do të ketë këtë...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...