Beqir Sina

E martë, 21 Mars, 2023
E martë, 21 Mars, 2023

AUTHOR NAME

Beqir Sina

19 POSTIME
0 KOMENTET

Shqiptarët protestojnë në New York: Serbia nuk mund ta sundojë Kosovën

Në New York, dhjetra shqiptarë nga Shqipëria, Kosova, dhe trevat shqiptare, u mblodhën në një tubim - protest, kundër presionit që po i bëhet...

Gratë Shqiptare nga Trishtetshi festojnë Ditën Ndërkombëtare të Gruas

Organizata e Grave Shqiptare në SHBA, “Motrat Qiriazi”, nderoi dy gra për merita të jashtëzakonshme, znj.Etrita Ibroci dhe profesoresha Anila Sabiko Duro, të cilat...

New York/ Konsullata e Kosovës, përmbyll “Javën e 25 vjetorit të Epopesë së UÇK”

New York: Me rastin e 25-vjetorit të Luftës Çlirimtare të Kosovës kundër pushtimit serb, 15 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës dhe në kuadër të...

SHBA/Kineasti serb Boris Malagurski vazhdon propagandën kundër Kosovës e Bosnjes

Regjisori me pasaportë kanadeze, Boris Malagurski, pasi provokojë shqiptarët tre vjet më parë në New York (7 Tetor 2019), me shfaqjen e filmit të...

SHBA/ Në New York, shënohet 25 vjetori i Epopesë së UÇK-së

Me rastin e vitit jubilar, 25-vjetorit të “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)”, rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe familjes Jashari...

SHBA/ Mblidhen ndihma për termetin katrastofik që goditi Turqinë dhe Sirinë

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi disa ditë më parë, disa pjesë të Turqisë dhe Sirisë, duke lënë deri tani të paktën 50.000 njerëz...

SHBA/ Një rrugë në Staten Island, NY do të mbajë emrin e Ismail Qemalit

Staten Island New York: Siç edhe ai kishte paralajmëruar me parë, në komunitetin shqiptar, z.Naser Nika, me iniciativën e tij, lidhjet e tija të...

New York/30 vjetori i themelimit dhe veprimtarisë patriotike të Shoqatës “Kraja“

Ditën e diel në mbrëmje (26 shkurt) Shoqata Kraja, nga Nju Jorku, festoi 30 vjetorin e themelimit me moton: “Tre dekada veprimtari patriotike, kulturore...

SHBA/ FC Dallas nënshkruan me mbrojtësin Amet Korça nga HNK Gorica

Kampionati amerikan ose Liga e Madhe e Futbollit - MLS është bërë shumë interesante viteve të fundit dhe futbolli në Amerikë, ka një interesim...

Komuniteti Shqiptaro-Amerikanë në Houston, Teksas festoi pavarësinë e Kosovës

Në vargun e Festimit të 15-vjetorit të Pavarësisë së shtetit të Kosovës, Komuniteti Shqiptaro-Amerikan Hjustonit - Texas, mbajti një mbrëmje Gala: "Event për mbledhjen...

Të fundit

Photo Day/ Shepparton Albanian Harvest Festival

The biggest festival of Albanian culture in Australia "Shepparton Albanian Harvest Festival" was held yesterday at Queens Gardens. Hundreds of Albanians were present, they...

Deputeti shqiptar i Suedisë hero, i shpëton jetën foshnjes në Mal të Zi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Suedisë, Adnan Dibrani ishte këtë fundjavë në Mal të Zi si pjesë e misionit vëzhgues të Asamblesë Parlamentare të...

Foto Dite/ Shepparton Albanian Harvest Festival

Është mbajtur ditën e djeshme në Queens Gardens, festivali më i madh i kulturës shqiptare në Australi “Shepparton Albanian Harvest Festival”.  Të pranishëm qindra...

Lahuta në UNESCO, ekspertët takim me komunitetin e rapsodëve

Fondacioni AADF dhe Ministria e Kulturës organizuan këtë fundjavë në Shkodër takimin e grupit të ekspertëve me komunitetin e rapsodëve dhe të trashëguesve të...

”Trevelinglifestyle”: Shqipëria destinacioni i vitit

Ka shumë destinacione evropiane të paprekura, por një vend në lindje është dëshmuar të jetë një nga më të mirët e vitit, Shqipëria, shkruan...