Beqir Sina

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

AUTHOR NAME

Beqir Sina

63 POSTIME
0 KOMENTET

Homazhe në Nju Jork, për policin e rënë gjatë detyrës në Kosovë, Afrim Bunjaku

Dhjetëra shqiptar u mblodhën në sheshin “Dag Hammarskjold Plaza” para ndërtesës së OKB-së, duke ndezur qirinj dhe kanë vendosur lule në kujtim të Afrim...

Ngjarjet në Kosovë, reagojnë 30 shoqata të Komuniteti Shqiptaro-Amerikan

Komuniteti shqiptaro-amerikan ka bërë thirrje sot për veprim të menjëhershëm kundër Serbisë për nxitje të dhunës dhe sulm ndaj trupave të NATO-s në Kosovë,...

Times Square”mbulohet” emblemën e policisë së Kosovës dhe policit Afrim Bunjaku 

Sulmi terrorist që ndodhi të dielën ndaj Policisë së Kosovës në veri, ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku nga uniformat blu të Policisë...

Nexhmije Zajmi, gazetarja e CNN e para shqiptare në Shtëpinë e Bardhë

“Në arkivin e “CNN” dhe “Zërit të Amerikës”, një vend të veçantë zë dhe dosja e gazetares shqiptare, Nexhmije Zaimi”, ka treguar në një...

New York/Presidenti Begaj me komunitetin shqiptar: Skeptik për votën e diasporës

Presidenti i Shqipërisë zoti Bajram Begaj dhe delegacioni shqiptar i cili ndodhet në Nju Jork, në kuadër të Samitit të 78th- të Asamblesë së...

Presidentja Vjosa Osmani viziton restorantin shqiptar më të njohur në New York

Presidentja e Kosovës dhe delegacioni që shoqëron atë prej të shtunës ndodhet në një vizitë njëjavore, në New York, qytetin ku po mbahet sesioni...

“Duomo 51 ristorante” në New York, një ndër restorantet më të mirë në qytet

“Duomo 51” është restoranti me tre ortakë shqiptar, që e kanë arritur këtë sukses me punën e tyre - Pas këtij suksesi qëndrojnë puna...

Shqiptarët, një komb i vogël,por që i kemi dhënë botës shumë njerëz të medhenjë!

Skëndërbeu, dhe dy Nobelist Nëna Tereza dhe Dr. Ferid Murat NEW YORK CITY: Shqiptarët që janë bërë të njohur në botë, duke nxjerr emra të...

SHBA/ Ndahet nga jeta nobelisti shqiptaro-amerikan Ferid Murad

Menlo Park, Kaliforni (4 shtator 2023): Jeta dhe arritjet e Dr. Ferid Murad, një shkencëtar, farmakolog dhe mjek fitues i çmimit Nobel, i cili...

“Prek rrushin, shijo verën” Hardh Fest 2023 Rahovec, Kosovë

Festa e vjeljes së rrushit, në Kosovë edhe këtë vit ka nisur javën e parë të shtatorit, me festivalin kombëtar HardhFest, i cili është...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...