Beqir Sina

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

AUTHOR NAME

Beqir Sina

32 POSTIME
0 KOMENTET

Kryetari i bashkisë së New York viziton xhaminë shqiptare në muajin e Ramazanit

Kryetari i bashkisë së qytetit të Nju Jorkut, Eric Adams në një tur vizitash në xhamit e qytetit Staten Island, kishte rastin të vizitonte...

Gjuha shqipe do të mësohet në Harvard, Faton Limani tregon si u bë e mundur

Studentët e Universitetit të Harvard-it do të kenë mundësinë të zgjedhin gjuhën shqipe për të studiuar. Lajmin e ka bërë të ditur Faton Limani,...

Tre ish ushtarët e Batalionit Atlantiku,nga SHBA, vizitojnë krerët e UÇK në Hagë

Ndërsa, në vendin ku 24 vjet më parë ( 11 prilli i vitit 1999) në oborrin e Royal Regency Hotel, Yonkers - NY,  për...

Shqiptarët protestojnë në New York: Serbia nuk mund ta sundojë Kosovën

Në New York, dhjetra shqiptarë nga Shqipëria, Kosova, dhe trevat shqiptare, u mblodhën në një tubim - protest, kundër presionit që po i bëhet...

Gratë Shqiptare nga Trishtetshi festojnë Ditën Ndërkombëtare të Gruas

Organizata e Grave Shqiptare në SHBA, “Motrat Qiriazi”, nderoi dy gra për merita të jashtëzakonshme, znj.Etrita Ibroci dhe profesoresha Anila Sabiko Duro, të cilat...

New York/ Konsullata e Kosovës, përmbyll “Javën e 25 vjetorit të Epopesë së UÇK”

New York: Me rastin e 25-vjetorit të Luftës Çlirimtare të Kosovës kundër pushtimit serb, 15 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës dhe në kuadër të...

SHBA/Kineasti serb Boris Malagurski vazhdon propagandën kundër Kosovës e Bosnjes

Regjisori me pasaportë kanadeze, Boris Malagurski, pasi provokojë shqiptarët tre vjet më parë në New York (7 Tetor 2019), me shfaqjen e filmit të...

SHBA/ Në New York, shënohet 25 vjetori i Epopesë së UÇK-së

Me rastin e vitit jubilar, 25-vjetorit të “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)”, rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe familjes Jashari...

SHBA/ Mblidhen ndihma për termetin katrastofik që goditi Turqinë dhe Sirinë

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi disa ditë më parë, disa pjesë të Turqisë dhe Sirisë, duke lënë deri tani të paktën 50.000 njerëz...

SHBA/ Një rrugë në Staten Island, NY do të mbajë emrin e Ismail Qemalit

Staten Island New York: Siç edhe ai kishte paralajmëruar me parë, në komunitetin shqiptar, z.Naser Nika, me iniciativën e tij, lidhjet e tija të...

Të fundit

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 26 maj në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 26 maj 2023...