Marjana Bulku

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

AUTHOR NAME

Marjana Bulku

90 POSTIME
0 KOMENTET

“Kur bota ish në gjumë“,një homazh poetik për poetët Vilson Blloshmi e Genc Leka

“Kur bota ish në gjumë“  dy të rinj edhe pse ëndërronin të ishin mësues nuk mund të bëheshin të tillë për shkak të bindjeve...

SHBA/ Vatra promovoi “Rob një biografi në dy kohë” me autor Beqir Sinën

“Rob një biografi në dy kohë” me autor Beqir Sinën u promovua dinjitetshëm nē Nju York, në një sallë të tejmbushur  nga personalitete të...

Kontributi i Kongresit të Manastirit në ruajtjen e identitetit kombëtar

Akti i pavarësisë së Shqipërisë padyshim ishte kulminacioni i një serie veprimtarish të cilat nxitën dhe motivuan atë moment historik që na bën të...

Audiobooks.Al një Platformë që bashkoi Vatranët me “Children of the eagle”

Ky prag pavarësie i bashkoi dhjetra shqiptaro -amerikanë në qendrën “Iliria”, Nju York në një veprimtari me vlera të shumta kulturore, gjuhësore dhe edukative. Me ...

Një ditë në Hylon Daycare

Një ditë në Mjediset parashkollore të Hylon Daycare është e pamjaftueshme për të kuptuar atë makrobotë fëmijënore që jeton aty , por një ditë...

Më vjen keq që asgjë s’ka ndryshuar

Duket se koha ka ecur mbrapsht kur shoh se si ende duartrokitet me ekzaltim, servilizëm dhe nënshtrim udhëheqja e kujtdo krahu qoftë ajo. Është fatkeqësi...

Më vjen keq që asgjë s’ka ndryshuar

Duket se koha ka ecur mbrapsht kur shoh se si ende duartrokitet me ekzaltim, servilizëm dhe nënshtrim udhëheqja e kujtdo krahu qoftë ajo. Është fatkeqësi...

Pikniku vjetor i AADLC dhe shkollës shqipe “Children of the Eagle”

Pikniku përmbyllës i vitit akademik 2021-2022 për shkollën shqipe “Children of the Eagle” këtë vit ishte mjaft i veçantë. Ai u zhvillua në partneritet...

Një retrospektivë 10 -vjeçare në 110 -vjetorin e Vatrës

Vatra është liria e ëndërruar e shqiptarëve mërgimtarë por edhe atyre që e ëndërruan AMERIKEN në SHQIPËRINË e vetburgosur, them unë qysh nga dita...

Intervista “Një jetë… disa histori” me Pertefe Donmori Leka

Zonja Pertefe Leka do të marrë çmimin “Nëna e Vitit 2022” nga organizata e grave shqiptaro-amerikane “Motrat Qiriazi”, në Festën që organizohet në 1...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...