Marjana Bulku

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

AUTHOR NAME

Marjana Bulku

90 POSTIME
0 KOMENTET

Jo Skavicës nga Forca Korabi

Organizata "Forca Korabi" u krijua si nevojë për të rritur interesat e komunitetit dhe te strukturave përgjegjëse për zhvillimin e sporteve në Dibër. Ajo...

Mes miqve të panumërt të Diellit dhe Vatrës 

Ato u krijuan për ti dhënë frymë jete njëra-tjetrës, Dielli Vatrës dhe anasjelltas. Kjo filozofi jetëzimi duket se është edhe çelësi i jetëgjatësisë së të...

Dibra dhe 33 monumentet e saj natyrore

E vendosur në pjesën Veri-Lindore të Shqipërisë nën hijen madhështore të majës më të lartë të saj, Malit të Korabit, Dibra zotëron në hartën e...

Refleksion dhjetori mbi botimin e veprës “ Lideri nuk lind …bëhet “

Është 8 dhjetor 2020 . Një datë që tri breza(ne, prindërit tanë dhe fëmijët tanë) e njohin mirë sepse ia kanë numëruar me ankth...

Thirrja e dibranëve për mbrojtjen e Dibrës nga mbytja

“Po Dibrës Jo Skavicës” Marjana Bulkut për ta përdorur  si një “ armë “ për mbrojtjen e Dibrës nga mbytja “ Ishte ky mbishkrimi me...

“Scavenger hunt” ose problemi i fëmijëve në Diasporë për të gjetur fjalën shqip

Rona është një fëmijë e lindur dhe e rritur në Kanada. Ajo e kishte pyetur një ditë të atin se si përkthehej “Scavenger Hunt” në...

SHBA/ Komuniteti shqiptar protestë “Po Dibrës, Jo Skavicës”

“Po Dibrës Jo Skavicës” bashkon zërat e Dibranëve në Nju Jork. Pranë ndërtesës së OKB-së, në Manhattan, ditën e Enjte (4 Nëntor) dhjetëra qytetarë shqiptaro...

Për liderin, ndjekësit, Vatrën e shekullit të ri

“Fisnike nuk bëhesh ...lind “ E ke të vështirë të shmangësh subjektivizmin kur ndjek komunikimin e një bashkëmoshatareje me të cilën ke ndarë kohë të...

Sot në Vatër promohet libri “Lideri nuk lind …bëhet” i studiueses Iris Halili

Libri i autores shqiptare, Iris Halili “Lideri nuk lind …bëhet” do të prezantohet në ambientet e Vatrës paraditen e sotme. Ky libër vjen në dorën...

Gjuha, damari kryesor i gjakut për të ushqyer të gjitha aspektet e kulturës.

E dashur Mirjana Lukic, a mund të ndani me ne dhe lexuesit tanë disa kujtime nga vendlindja juaj? Ka kaq shumë kujtime të mrekullueshme të...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...