Arsim

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Arsim

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit...

Foto e rrallë e Shkollës Amerikane të Korçës, rreth vitit 1930

Kjo shkollë ishte shkolla e parë shqiptare për vasha...

Marrëveshja Kosovë-Shqipëri, nga 1 shtatori gati Abetarja e përbashkët

Abetarja e përbashkët Kosovë-Shqipëri është rezultat i mbledhjes dhe...

Nga universiteti Yale në Shkodër për të rrëfyer përvojën e shkollimit në SHBA

25 vjeçari Arlind Kaçirani është ftuar nga Universiteti i...

Fat i madh të studiosh në Gjermani…

Nuk ekziston pothuajse asnjë degë për të cilën nuk...

Abetarja e përbashkët Shqipëri-Kosovë në duart e nxënësve në shtator 2022

Abetarja e përbashkët mbarëkombëtare tashmë është përzgjedhur. Ajo do...

Thirrje publike për masivizimin e mësimit plotësues shqip në Zvicër

Me rastin e 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve,...

Foto dite/ Në muzeun e Vjenës për të njohur historinë e Skënderbeut

Ruajtja dhë mësimi i gjuhës shqipe në Diasporë është...

Jo vetëm Harvard,kush janë universitete e tjera që kanë në program gjuhën shqipe

Pak ditë më parë  Faton Limani, administrator pranë Departamentit...

Gjuha shqipe do të jetë lëndë me zgjedhje në Harvard

Studentët e Universitetit të Harvardit do të kenë mundësi...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit...

Foto e rrallë e Shkollës Amerikane të Korçës, rreth vitit 1930

Kjo shkollë ishte shkolla e parë shqiptare për vasha...

Marrëveshja Kosovë-Shqipëri, nga 1 shtatori gati Abetarja e përbashkët

Abetarja e përbashkët Kosovë-Shqipëri është rezultat i mbledhjes dhe...

Nga universiteti Yale në Shkodër për të rrëfyer përvojën e shkollimit në SHBA

25 vjeçari Arlind Kaçirani është ftuar nga Universiteti i...

Fat i madh të studiosh në Gjermani…

Nuk ekziston pothuajse asnjë degë për të cilën nuk...

Abetarja e përbashkët Shqipëri-Kosovë në duart e nxënësve në shtator 2022

Abetarja e përbashkët mbarëkombëtare tashmë është përzgjedhur. Ajo do...

Thirrje publike për masivizimin e mësimit plotësues shqip në Zvicër

Me rastin e 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve,...

Foto dite/ Në muzeun e Vjenës për të njohur historinë e Skënderbeut

Ruajtja dhë mësimi i gjuhës shqipe në Diasporë është...

Jo vetëm Harvard,kush janë universitete e tjera që kanë në program gjuhën shqipe

Pak ditë më parë  Faton Limani, administrator pranë Departamentit...

Gjuha shqipe do të jetë lëndë me zgjedhje në Harvard

Studentët e Universitetit të Harvardit do të kenë mundësi...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...