Arsim

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Arsim

Mirë se vini në “Shkollën Shqipe” Zvicër!

Dhe pas pushimeve në mbarë Zvicrën nxënësit fillojnë edhe...

Vlorë/ Nis seminari i XVI mbarëkombëtar i mësuesve të Diasporës

Ditën e djeshme nisi punimet Seminari i XVI mbarëkombëtar...

Studentët shqiptar nisën nismën studentore universitare të qytetit të Nju Jorkut

Rritja jashtëzakonisht e madhe e numrit të të rinjve...

Në Savudrija u mbajt shkolla verore e nxënësve të mësimit shqip të Kroacisë

Nxënësit e mësimit shqip të Zagrebit, Osijekut e Gjakovës...

Greqi /Ceremonia e fundvitit në kursin “Konstadin Kristoforidhi” dhe “Dituria”

Kursi "Konstadin Kristoforidhi 1,2", Athinë dhe "Dituria", online mbyllën...

“Sprachschule Dr. Lenz: Mësoni gjuhën gjermane me pasion dhe profesionalizëm

Vjenë, Austri - Në zemër të qytetit të Vjenës,...

Suksesi dhe edukimi atdhetar në shkollën e shoqatës Dardania në Montebelluna

Në fillim të qershorit të këtij viti jubilar, Shkolla...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur...

Mirë se vini në “Shkollën Shqipe” Zvicër!

Dhe pas pushimeve në mbarë Zvicrën nxënësit fillojnë edhe...

Vlorë/ Nis seminari i XVI mbarëkombëtar i mësuesve të Diasporës

Ditën e djeshme nisi punimet Seminari i XVI mbarëkombëtar...

Studentët shqiptar nisën nismën studentore universitare të qytetit të Nju Jorkut

Rritja jashtëzakonisht e madhe e numrit të të rinjve...

Në Savudrija u mbajt shkolla verore e nxënësve të mësimit shqip të Kroacisë

Nxënësit e mësimit shqip të Zagrebit, Osijekut e Gjakovës...

Greqi /Ceremonia e fundvitit në kursin “Konstadin Kristoforidhi” dhe “Dituria”

Kursi "Konstadin Kristoforidhi 1,2", Athinë dhe "Dituria", online mbyllën...

“Sprachschule Dr. Lenz: Mësoni gjuhën gjermane me pasion dhe profesionalizëm

Vjenë, Austri - Në zemër të qytetit të Vjenës,...

Suksesi dhe edukimi atdhetar në shkollën e shoqatës Dardania në Montebelluna

Në fillim të qershorit të këtij viti jubilar, Shkolla...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...