Intervista

E premte, 4 Dhjetor, 2020
E premte, 4 Dhjetor, 2020

Intervista

Damiano Guagliardi: Ne arbëreshët e ndienim se ishim “fëmijë” të Shqipërisë

Damiano Guagliardi vjen nga një familje e thjeshtë me...

Francë/ Sopranoja Alketa Çela: Vështirësitë e operës dhe teatri në kohë pandemie

Sopranoja Alketa Çela jeton në Francë prej shumë vitesh...

Austri/ Miradije Berishaj: Prej 3 dekadash vijon mësimi i gjuhës shqipe në Vjenë

Miradije Berishaj kryetare e Shoqatës së Mësuesve Shqiptarë “Naim...

Zvicër/ Politikani Bajrami: Mësimi i shqipes, rruga më e mirë e mos asimilimit

Belul Bajrami i lindur në fshatin Piranë të Prizrenit...

Spanjë / Opera “Rusalka” nga Christof Loy mban firmën e koreografit shqiptar

Koreografi shqiptar Klevis Elmazaj ishte vetëm 5 vjeç kur...

Intervista / Iljaz Loku, autori i logos së Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze

Në kuadër të 30- vjetorit të themelimit të Shoqatës...

Zvicër/ Mësuesja shqiptare: Gjuha amtare është baza e gjuhëve të tjera

"Nuk mund të mësosh dhe të edukohesh me një...

Intervista / Artisti shqiptar në Milano, Donald Braho sjell “Uno Quattro”

Donald Braho është një ndër artistët e rinj i...

Intervista/Roli i konsulentit të biznesit në realitetin e ri ekonomik post Covid

Earla Alimehmeti është e vetmja konsulente biznesi shqiptare e...

Intervista/ “Shkodra elektronike” në Itali dhe përkufizimi “pop post emigrant”

“Shkodra Elektronike” është një dyshe e formuar nga Kolë...

Damiano Guagliardi: Ne arbëreshët e ndienim se ishim “fëmijë” të Shqipërisë

Damiano Guagliardi vjen nga një familje e thjeshtë me...

Francë/ Sopranoja Alketa Çela: Vështirësitë e operës dhe teatri në kohë pandemie

Sopranoja Alketa Çela jeton në Francë prej shumë vitesh...

Austri/ Miradije Berishaj: Prej 3 dekadash vijon mësimi i gjuhës shqipe në Vjenë

Miradije Berishaj kryetare e Shoqatës së Mësuesve Shqiptarë “Naim...

Zvicër/ Politikani Bajrami: Mësimi i shqipes, rruga më e mirë e mos asimilimit

Belul Bajrami i lindur në fshatin Piranë të Prizrenit...

Spanjë / Opera “Rusalka” nga Christof Loy mban firmën e koreografit shqiptar

Koreografi shqiptar Klevis Elmazaj ishte vetëm 5 vjeç kur...

Intervista / Iljaz Loku, autori i logos së Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze

Në kuadër të 30- vjetorit të themelimit të Shoqatës...

Zvicër/ Mësuesja shqiptare: Gjuha amtare është baza e gjuhëve të tjera

"Nuk mund të mësosh dhe të edukohesh me një...

Intervista / Artisti shqiptar në Milano, Donald Braho sjell “Uno Quattro”

Donald Braho është një ndër artistët e rinj i...

Intervista/Roli i konsulentit të biznesit në realitetin e ri ekonomik post Covid

Earla Alimehmeti është e vetmja konsulente biznesi shqiptare e...

Intervista/ “Shkodra elektronike” në Itali dhe përkufizimi “pop post emigrant”

“Shkodra Elektronike” është një dyshe e formuar nga Kolë...

Të fundit

Gjermani / Reperja shqiptare, artistja më e klikuar në Youtube për vitin 2020

Reperja shqiptare Loredana Zefi ka korrur sukses në Gjermani me këngët e saj. Këtë vit ajo është shpallur artistja më e dëgjuar në "Spotify"...

Raporti i KQZ: Shqiptarët jashtë vendit do të votojnë me postë

Në zgjedhjet e 25 prillit shqiptarët që jetojnë jashtë vendit me të drejtë vote do të votojnë përmes postës, thuhet në një raport të...

Greqi/ Konsullata në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Selanik njofton se kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat ID për të gjithë shtetasit që kanë aplikuar...

Tekstet mësimore për Diasporën, komisioni diskuton paketën e dokumenteve

Paketa e dokumenteve dhe proçedurat e zhvillimit të konkursit të teksteve mësimore për Diasporën ka qenë pjesë e diskutimit të Komisionit të përbashkët të...

Vetëdeklarimi i adresës për shtetasit shqiptarë jashtë vendit, ja proçedura

Shërbimi për vetëdeklarimin e adresës për shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë vendit është gati dhe shumë shqiptarë do të mund të përfitojnë nga shërbimet...