Fatos Çoçoli

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Fatos Çoçoli

43 POSTIME
0 KOMENTET

Shqipëria ul borxhin e saj nën 60 përqind të prodhimit kombëtar!

Në fund të vitit të kaluar, më 31 dhjetor 2023, për herë të parë që nga viti 2011, borxhi ynë publik zbriti në nivelet...

Blinken dhe investimet amerikane në Shqipëri

Sipas Dhomës Shqiptaro-Amerikane të Tregtisë, investimet amerikane janë trefishuar në tre vitet e fundit Sot Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken vizitoi vendin tonë, në...

Marrëveshja u firmos, por sa milionë euro pensione do marrë Diaspora në Itali?

Janë rreth 550 mijë shtetas shqiptarë dhe rreth 20 mijë shtetas italianë, që përfitojnë nga zbatimi i Marrëveshjes për pensionet reciproke, që u nënshkrua...

Metamorfoza spektakolare e aviacionit civil të Shqipërisë

Në dhjetor 2023, Aeroporti Ndërkombëtar i Rinasit rregjistroi shifrën rekord të 7 milionë pasagjerëve.  Krahasuar me vitin 2022, Rinasi ka pritur e përcjellë 35...

Shqipëria përfiton nga ndarja Financa dhe Ekonomi publike

Lajmi i ndarjes së Ministrisë së Financave nga roli si Ministri e Ekonomisë, i dhënë nga kryeministri tre ditë më parë, është përshëndetur nga...

Shqipëria energjitike 2024

Gjatë vitit 2023, nuk folëm qoftë një ditë të vetme për vendosjen e fashës 800 kilovatorë për qytetarin dhe biznesin e vogël. Korporata Energjitike...

Banka e Shqipërisë dhe integrimi në sistemin e pagesave të BE-së

Dy aktivitete të këtyre ditëve të dhjetorit, shënuan një hap të ri të rëndësishëm në kontributin e bankës sonë qendrore, Bankës së Shqipërisë, në...

Plani i Rritjes i BE-së dhe ne

Në muajin nëntor 2023, Komisioni Evropian (qeveria e Bashkimit Evropian) shpalli Planin e ri të Rritjes për Ballkanin Perëndimor, i cili përfshin 6 miliardë...

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës-një realitet!

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës pritet të nisë fluturimet në muajt mars ose prill të vitit 2025. Kryeministri Edi Rama dhe zëvendëskryeministrja Belinda Balluku e...

Progres Raporti 2023 i BE-së, më i miri për Shqipërinë në 19 vite!

Komisioni Evropian, qeveria e Bashkimit Evropian, publikoi më 8 nëntor 2023 Raportin e Progresit të vitit 2023 për Shqipërinë (https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/system/files/2023-11/SWD_2023_690%20Albania%20report.pdf), ku vlerësohet ecuria e...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...