Fatos Çoçoli

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Fatos Çoçoli

43 POSTIME
0 KOMENTET

Specializimi inteligjent-si të tërheqim Diasporën në projektet e Shqipërisë?

Më 31 tetor 2021, Shqipëria përmbylli me sukses një nga fazat më të rëndësishme të procesit të hartimit të strategjisë Smart Specialization(Specializimi Inteligjent), atë...

Banka e Shqipërisë garanton ruajtjen e fuqisë blerëse të shqiptarëve

Në Raportin e Qëndrueshmërisë Financiare për gjashtëmujorin e parë janar-qershor 2023, të publikuar më datë 5 tetor, Banka e Shqipërisë vlerëson se veprimtaria e...

Procesi i Berlinit /Qindra milionë euro projekte të reja për Shqipërinë

Komisioni Evropian, në mbledhjen e nivelit të lartë të Procesit të Berlinit nesër në Tiranë, do të parathotë një paketë të madhe me investime...

Në Shqipëri do investohen 2 miliardë euro energji e gjelbër!

Në fund të korrikut 2023, Ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës përfundoi ankandin për ndërtimin e parqeve eolike(të erës) për prodhimin e energjisë elektrike, me...

Fondi Sovran i Shqipërisë

Në tetor 2023, kompania Shell, një nga dhjetë kompanitë më të mëdha të naftës në botë,  pritet të realizojë testimin përfundimtar të fushës naftëmbajtëse...

Shpiragu si sihariq kombëtar

  Nafta e zbuluar nga Shell ne Berat mund të gjashtëfishojë prodhimit i naftës në Shqipëri Sa naftë ka burimi i zbuluar 6002 metra në thellësi...

Shqipëria, e para në rajon për parqet e erës

Më datën 25 korrik 2023, Ministria e Energjisë dhe Infrastruktures përfundoi ankandin për ndërtimin e parqeve eolike(të erës) për prodhimin e energjisë elektrike, me...

Shqipëria me aeroportin më të rritur gjatë gjysmës së parë të vitit 2023!

Kompania me kosto të ulët Ryanair nis fluturimet më 31 tetor 2023 në Shqipëri. Ka lajmëruar për 770 mijë bileta, ose 17 destinacione, nga...

Dy portat e mëdha ajrore të Shqipërisë

Porta Nr. 1: Rinasi Më 10 qershor 2026, Presidenti i Ryanair, një ndër kompanitë e fluturimit me kosto të ulët (low cost) më të njohura...

Nis punën ALPEX, bursa e energjisë për Shqipërinë dhe Kosovën

Bursa shqiptare e energjise ALPEX është pritur prej kohësh nga ana e bizneseve prodhuese të vendit ALPEX do të arrijë një optimizim...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....