Intervista

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Intervista

Skoci/Remzije Zeka: Arti nuk ka kufij, mënyra më natyrale për afrimin e njerëzve

Një histori frymëzuese, triumfi i forcës së femrës përballë...

Saga e madhe shqiptare sipas Kristaq Turtullit

Kristaq Turtulli është shkrimtar i mirënjohur, ndër më cilësorët...

Intervista/Tea Haxhillari,ekspertja shqiptare e pasurive të patundshme ne Kanada

Tea Haxhillari është diplomuar për Komerc dhe Kontabilitet në...

Bujar Salihu: Në Zvicër ka një përqëndrim të madh të krijuesve shqiptarë

Bujar Salihu nga Gjilani, më 1990 regjistrohet në Fakultetin...

Greqi/ Eduart Gjopalaj, artisti shqiptar që i jep jetë drurit

Eduart Gjopalaj, artist i drurit nga Diaspora rrëfen historinë...

Jo Skavicës nga Forca Korabi

Organizata "Forca Korabi" u krijua si nevojë për të...

Pianistja shqiptare: Edhe në SHBA flas çdo ditë për liceun “Jordan Misja”

Inesa Gegprifti prej 14 vitesh jeton larg Shqipërisë. Pas...

Finlandë/Gjeologia shqiptare thirrje rinisë:Studioni shkenca matematike-natyrore

Shkencëtarja, Miradije Rama edhe pse është femra e parë...

Intervista/  Xhemi Agaj, nga lufta në Kosovë në ekranin e kinemasë kanadeze

Xhemi Agaj, aktor i diplomuar në Fakultetin e Arteve,...

12 shkurt 1919, varrimi madhështor ku gjithë Vlora përcolli Ismail Qemalin

Në 12 Shkurt 1919, anija Cacciatorpediniere "Alpino" solli nga...

Skoci/Remzije Zeka: Arti nuk ka kufij, mënyra më natyrale për afrimin e njerëzve

Një histori frymëzuese, triumfi i forcës së femrës përballë...

Saga e madhe shqiptare sipas Kristaq Turtullit

Kristaq Turtulli është shkrimtar i mirënjohur, ndër më cilësorët...

Intervista/Tea Haxhillari,ekspertja shqiptare e pasurive të patundshme ne Kanada

Tea Haxhillari është diplomuar për Komerc dhe Kontabilitet në...

Bujar Salihu: Në Zvicër ka një përqëndrim të madh të krijuesve shqiptarë

Bujar Salihu nga Gjilani, më 1990 regjistrohet në Fakultetin...

Greqi/ Eduart Gjopalaj, artisti shqiptar që i jep jetë drurit

Eduart Gjopalaj, artist i drurit nga Diaspora rrëfen historinë...

Jo Skavicës nga Forca Korabi

Organizata "Forca Korabi" u krijua si nevojë për të...

Pianistja shqiptare: Edhe në SHBA flas çdo ditë për liceun “Jordan Misja”

Inesa Gegprifti prej 14 vitesh jeton larg Shqipërisë. Pas...

Finlandë/Gjeologia shqiptare thirrje rinisë:Studioni shkenca matematike-natyrore

Shkencëtarja, Miradije Rama edhe pse është femra e parë...

Intervista/  Xhemi Agaj, nga lufta në Kosovë në ekranin e kinemasë kanadeze

Xhemi Agaj, aktor i diplomuar në Fakultetin e Arteve,...

12 shkurt 1919, varrimi madhështor ku gjithë Vlora përcolli Ismail Qemalin

Në 12 Shkurt 1919, anija Cacciatorpediniere "Alpino" solli nga...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...