Kinema

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

Kinema

“Zgjoi” shfaqet edhe në New York, në premierë ishte edhe kongresmeni Eliot Engel

Filmi kosovar “Zgjoi” është dhënë premierë edhe në Shtetet...

Dy filma shqiptarë në Festivalin e Stokholmit

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Stokholm që mbahet...

Filmi “Love” në festivalin e filmit europian në Calgary

“Love (Dashuri) është filmi me të cilin “Albanian -Canadian...

Shiten të gjitha biletat për filmin “Zgjoi” në Amerikë

Në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Yllka Gashi, aktorja më e mirë në Festivalin e Filmit në Valladolid

Yllka Gashi është shpallur fituese e çmimit për aktoren...

Arben Bala, ndër aktorët triumfues në Kanë: Jam krenar që jam shqiptar

Arben Bala, njëri nga fituesit e çmimit për aktorin...

“Zgjoi” triumfon në Francë, shpërblehet me çmimin e 13-të ndërkombëtar

Filmi kosovar “Zgjoi” me regji të Blerta Bashollit ka...

“Beni ecën vetë” i Xhanfise Kekos rifillon jetën e dytë në “Roma Film Festival”

Filmat “Mimoza llastica” dhe “Beni ecën vetë” u shfaqën...

Gjermani/ Filmi i regjisorit shqiptar “Një muaj” në festivalin “Kurzfilmtage”

Filmi "Një muaj" i regjisorit kosovar, Zgjim Terziqi, do...

Filmi i shumëvlerësuar “Zgjoi” shfaqet në Australi për publikun shqiptar

Filmi “Zgjoi” i regjisores kosovare, Blerta Basholli, është dhënë...

“Zgjoi” shfaqet edhe në New York, në premierë ishte edhe kongresmeni Eliot Engel

Filmi kosovar “Zgjoi” është dhënë premierë edhe në Shtetet...

Dy filma shqiptarë në Festivalin e Stokholmit

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Stokholm që mbahet...

Filmi “Love” në festivalin e filmit europian në Calgary

“Love (Dashuri) është filmi me të cilin “Albanian -Canadian...

Shiten të gjitha biletat për filmin “Zgjoi” në Amerikë

Në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Yllka Gashi, aktorja më e mirë në Festivalin e Filmit në Valladolid

Yllka Gashi është shpallur fituese e çmimit për aktoren...

Arben Bala, ndër aktorët triumfues në Kanë: Jam krenar që jam shqiptar

Arben Bala, njëri nga fituesit e çmimit për aktorin...

“Zgjoi” triumfon në Francë, shpërblehet me çmimin e 13-të ndërkombëtar

Filmi kosovar “Zgjoi” me regji të Blerta Bashollit ka...

“Beni ecën vetë” i Xhanfise Kekos rifillon jetën e dytë në “Roma Film Festival”

Filmat “Mimoza llastica” dhe “Beni ecën vetë” u shfaqën...

Gjermani/ Filmi i regjisorit shqiptar “Një muaj” në festivalin “Kurzfilmtage”

Filmi "Një muaj" i regjisorit kosovar, Zgjim Terziqi, do...

Filmi i shumëvlerësuar “Zgjoi” shfaqet në Australi për publikun shqiptar

Filmi “Zgjoi” i regjisores kosovare, Blerta Basholli, është dhënë...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...