Kinema

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

Kinema

“Virgjëresha Shqiptare”, filmi për dashurinë dhe gruan, merr 2 çmime në Varshavë

Kanuni, komunizmi dhe femra shqiptare bashkohen në një film...

Seriali i regjisorit shqiptar vlerësohet me çmim në Kanë

Seriali i regjisorit shqiptar “JORDBRUKERNE” ka marrë një nga...

“Virgjëresha shqiptare”, tashmë një fenomen botëror

Pas suksesit të filmit “Delegacioni” 3 vjet më parë,...

Aktori nga Shkodra që po pushton kinematë italiane

Jozef Gjura është i riu shqiptar që premton të...

“Ditët e Filmit shqiptar”, për herë të parë në Maqedoninë e Veriut

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Shkup në bashkëpunim...

Dy filma shqiptarë në konkurrencë për “Die TILDA” në Festivalin e Braunschweig

Tetë prodhime ndërkombëtare po konkurrojnë për çmimin “Die TILDA”...

Itali / Sot në Festivalin Ballkanik, dita e kinemasë së Kosovës

Programi i ditës së sotme në Festivalin e Filmit...

Filmi shqiptar “Four Pills at Nights” do të shfaqet në “Milano Film Festival”

Filmi shqiptar "Four Pills at Nights" do të shfaqet...

Regjisori i njohur Fatmir Doga nga SHBA-ja në Shqipëri për një film shqip

“Alba” është tituli i filmit të regjisorit shqiptar Fatmir...

Filmi “Vulë” fiton çmimin e 13-të në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Pas Francës në “Lacorne Internacional Film Festival” ku triumfoi...

“Virgjëresha Shqiptare”, filmi për dashurinë dhe gruan, merr 2 çmime në Varshavë

Kanuni, komunizmi dhe femra shqiptare bashkohen në një film...

Seriali i regjisorit shqiptar vlerësohet me çmim në Kanë

Seriali i regjisorit shqiptar “JORDBRUKERNE” ka marrë një nga...

“Virgjëresha shqiptare”, tashmë një fenomen botëror

Pas suksesit të filmit “Delegacioni” 3 vjet më parë,...

Aktori nga Shkodra që po pushton kinematë italiane

Jozef Gjura është i riu shqiptar që premton të...

“Ditët e Filmit shqiptar”, për herë të parë në Maqedoninë e Veriut

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Shkup në bashkëpunim...

Dy filma shqiptarë në konkurrencë për “Die TILDA” në Festivalin e Braunschweig

Tetë prodhime ndërkombëtare po konkurrojnë për çmimin “Die TILDA”...

Itali / Sot në Festivalin Ballkanik, dita e kinemasë së Kosovës

Programi i ditës së sotme në Festivalin e Filmit...

Filmi shqiptar “Four Pills at Nights” do të shfaqet në “Milano Film Festival”

Filmi shqiptar "Four Pills at Nights" do të shfaqet...

Regjisori i njohur Fatmir Doga nga SHBA-ja në Shqipëri për një film shqip

“Alba” është tituli i filmit të regjisorit shqiptar Fatmir...

Filmi “Vulë” fiton çmimin e 13-të në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Pas Francës në “Lacorne Internacional Film Festival” ku triumfoi...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...