Nizami Rexhepi

E mërkurë, 12 Maj, 2021
E mërkurë, 12 Maj, 2021

AUTHOR NAME

Nizami Rexhepi

15 POSTIME
0 KOMENTET

Australi/ Komuniteti shqiptar në bashkëpunim me komunitetin hebre

Pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit më 1 shkurt të këtij viti që u cilësua si historike, dy ambasadat në Canberra,...

Australi/ Qendrat komunitare të hapura për regjistrimin e shqiptarëve në census

Duke marrë parasysh rëndësinë e regjistrimit të popullsisë në Republikën e Maqedonisë se Veriut, Komuniteti Shqiptaro-Australian në Melburn në mbledhjen e fundit vendosi që...

Australi/ Në Melburn kremtohet 23 vjetori i Epopesë së UÇK-së

Nën patronazhin e Ambasadës së Kosovës komuniteti shqiptaro-australian në Melburn dhe ai në Dandenong organizuan një tubim përkujtimor kushtuar Epopesë së UÇK-së. Fillimisht me...

Australi/ “Shoqata Islamike Shqiptare” fiton çmimin e I nga “Misioni i Shpresës”

Ditën e shtunë, më 28 nëntor në Sidnej të Australisë organizata "Misioni i Shpresës’" ndau çmimet vjetore australiane të "Arritjeve të Muslimaneve në Sidnej". Për...

Shqiptarët e Australisë bashkë në Festën e Flamurit

Të shtunën herët në mëngjes në sheshin qendror të Melburnit, “Federation Square” u tubuan disa qindra shqiptarë në ceremoninë e organizuar nga kryesia e...

Intervista / Anna Tafani një yll në ngjitje në operan Australiane

Për shkak të COVID-19 çdo aktivitet kulturor, zbavitës dhe argëtues ishte anuluar për disa muaj me radhë në Australi, lehtësimet e reja të kufizimit...

Hapet Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Australi

Edhe pse ambasadori Dr. Edmond Trako ishte i pranishëm në kryeqendrën Australiane Canberra që prej Marsit të këtij viti, dhe mbërriti në ditën e...

Australi / A do të ndalojë pandemia kremtimin e Festave të Nëntorit?

Mbas 8 muaj izolimi, prej ditës së Mërkurë 28 Tetor në Melburn dhe në shtetin Viktoria lehtësohen kufizimet e COVID19. Të gjitha dyqanet do të...

Zgjedhjet në Australi, tre shqiptarë në garë

Edhe pse shteti Victoria akoma ndodhet në fazën e 4-të të kufizimit të COVID-19, kjo nuk do të pengojë zgjedhjet e Qeverisjes Vendore që...

Duel shqiptarësh në derbin e Australisë

Pas shumë konsultimeve ndërmjet Federatës së Futbollit Australian, FFA dhe  klubeve të futbollit u arrit marrëveshja që të gjitha ndeshjet e mbetura të sezonit...

Të fundit

110 vjet nga lindja e themeluesit të Normales së Gjakovës, Zekeria Rexha

Më 12 maj 1910 në Gjakovë lindi Zekeria Rexha. Shkollën fillore e kreu ne vendlindje dhe në vitin 1925 së bashku me familje u...

Dua Lipa vlerësohet me dy trofe në “Brit Awards”

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka fituar dy çmime në ‘Brits Awards 2021’, ajo ka fituar çmimin për “Albumin më të mirë” dhe “Best Solo...

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Kroaci/ Shqipëria me medalje ari dhe argjendi në Kampionatit Ballkanik të boksit

Nën drejtimin e trajnerëve Zef Gjoni, Sead Bushati dhe Lazarin Vila, Shqipëria ka mundur që të sigurojë 5 medalje, 2 ari dhe 3 argjendi. Në...