Shoqata

E hënë, 22 Prill, 2024
E hënë, 22 Prill, 2024

Shoqata

Themelohet një shoqatë e re shqiptare në Zvicër

Këtë fundjavë në qytetin Biel-Bienne të Zvicrës u themelua...

Kroaci/ Në prefekturën e Splitit dhe Dalmacisë hapet zyra e bashkësisë shqiptare

Shqiptarët që jetojnë në prefekturën e Splitit dhe të...

SHBA / Organizata shqiptare dhuron maska dhe pajisje mbrojtëse për spitalin  

‘Albanians Fighting Cancer’ organizata shqiptare në Boston, SHBA u...

SHBA / Vatra dhe fushata historike për shpëtimin e Shqipërisë

Federata Panshqiptare e Amerikës "Vatra" po e ndiqte me...

Amerikanët pelegrinazh te shtatorja e Nënë Terezës në Nju Jork

Shtatorja e shenjtores Nënë Terezë në qytetin e Bruklinit...

KKD/ Brikena Muharremi: Peticioni për të drejtën e votës së Diasporës, vendimtar

Brikena Muharremi anëtare e Këshillit Koordinues të...

Kanada/ Avokatët shqiptarë: Ja ndryshimet në praktikat ligjore gjatë COVID- 19

Derisa shumë avokatë nëpër botë po ndajnë kohën e...

Itali / Mësuesit shqiptar peticion për përfshirjen e gjuhës shqipe në shkolla

Përfshirja e mësimdhënies së gjuhës shqipe në shkollat shtetërore...

Sot 140 vite nga lindja e Parashqevi Qiriazit, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare

Më 2 qershor 1880 lindi Parashqevi Qiriazi, veprimtare e...

Itali / COVID – 19 dhe kontributi i shqiptarëve në rajonin e Emilia-Romagna-s

Emilia-Romagna është një ndër rajonet më të...

Themelohet një shoqatë e re shqiptare në Zvicër

Këtë fundjavë në qytetin Biel-Bienne të Zvicrës u themelua...

Kroaci/ Në prefekturën e Splitit dhe Dalmacisë hapet zyra e bashkësisë shqiptare

Shqiptarët që jetojnë në prefekturën e Splitit dhe të...

SHBA / Organizata shqiptare dhuron maska dhe pajisje mbrojtëse për spitalin  

‘Albanians Fighting Cancer’ organizata shqiptare në Boston, SHBA u...

SHBA / Vatra dhe fushata historike për shpëtimin e Shqipërisë

Federata Panshqiptare e Amerikës "Vatra" po e ndiqte me...

Amerikanët pelegrinazh te shtatorja e Nënë Terezës në Nju Jork

Shtatorja e shenjtores Nënë Terezë në qytetin e Bruklinit...

KKD/ Brikena Muharremi: Peticioni për të drejtën e votës së Diasporës, vendimtar

Brikena Muharremi anëtare e Këshillit Koordinues të...

Kanada/ Avokatët shqiptarë: Ja ndryshimet në praktikat ligjore gjatë COVID- 19

Derisa shumë avokatë nëpër botë po ndajnë kohën e...

Itali / Mësuesit shqiptar peticion për përfshirjen e gjuhës shqipe në shkolla

Përfshirja e mësimdhënies së gjuhës shqipe në shkollat shtetërore...

Sot 140 vite nga lindja e Parashqevi Qiriazit, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare

Më 2 qershor 1880 lindi Parashqevi Qiriazi, veprimtare e...

Itali / COVID – 19 dhe kontributi i shqiptarëve në rajonin e Emilia-Romagna-s

Emilia-Romagna është një ndër rajonet më të...

Të fundit

Fuqia e një gruaje në zërin e Emina Cunmulajt

Emina Cunmulaj ka qënë e ftuara speciale e mbrëmjes së organizuar nga Albanian Roots Club në St. Francis College, një takim ku ajo ku...

70 përqind e shqiptarëve të Shqipërisë me llogari bankare

Tremujori i parë i vitit janar-mars 2024, ka treguar një rritje të përshpejtuar me 36 përqind (rreth 18 mijë transaksione më shumë) të transaksioneve...

Shqipërim Arifi: Shkarkimi im si kryetar u bë nga Vuçiç në bashkëpunim me Kurtin

Pasi njoftimit të presidenti serb Aleksandër Vuçiç për largimin nga posti i kryetarit të komunës së Luginës së Preshevës, Shqipërimi Arifi, bëri përgjegjës për...

Shpërndahet kuvendi komunal i Preshevës, emërohet organi i përkohshëm drejtues

Në gazetën zyrtare të Republikës së Serbisë është publikuar vendimi i qeverisë për shpërbërjen e Kuvendit Komunal të Preshevës dhe emërimi i organit të...

Media amerikane: Shqipëria, vizitoni vendet më të bukura në perlën e Ballkanit

Fshatra piktoreske në majë të kodrave, vende të jashtëzakonshme antike, plazhe parajsore dhe male spektakolare… Këto janë 10 vendet më të bukura që duhen vizituar...