Aktualitet

E martë, 28 Maj, 2024
E martë, 28 Maj, 2024

Aktualitet

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në...

Itali/ Rama thirrje emigrantëve: Kontribuoni në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit në Milano u ka bërë...

Rama me shqiptarët e Italisë:Ju,përbashkuesit kryesorë të brigjeve të Adriatikut

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se shqiptarët e...

Nelo Drizari, gazetari e drejtuesi i parë i shërbimit shqip të Zërit të Amerikës

Nëse dikush zgjedh të flasë apo të shkruajë drejt...

Turi me Diasporën/ Rama takohet nesër në Milano me shqiptarët e Italisë

Kryeministri Edi Rama rikujtoi sot përmes rrjeteve sociale takimin...

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në...

Itali/ Rama thirrje emigrantëve: Kontribuoni në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit në Milano u ka bërë...

Rama me shqiptarët e Italisë:Ju,përbashkuesit kryesorë të brigjeve të Adriatikut

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se shqiptarët e...

Nelo Drizari, gazetari e drejtuesi i parë i shërbimit shqip të Zërit të Amerikës

Nëse dikush zgjedh të flasë apo të shkruajë drejt...

Turi me Diasporën/ Rama takohet nesër në Milano me shqiptarët e Italisë

Kryeministri Edi Rama rikujtoi sot përmes rrjeteve sociale takimin...

Të fundit

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin dhe organizimin e "Albanian American Club of Westchester", kryevepra epike e At' Gjergj Fishtës "Lahuta...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas takimit  të Kryeministrit Edi Rama me shqiptarët në Itali. Sipas Bashës, vota e diasporës është detyrë...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shumë shqiptarë të...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në Shqipëri se përse kryeministri Edi Rama ka nevojë për mitingje nëpër qytete të ndryshme evropiane? Duket...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në faqen n°31, një shkrim kritik mbi librin “Beethoven dhe Revolucioni francez — Beethoven and the...