Teknologji

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Teknologji

Asetila Koestinger, shqiptarja e suksesshme nga Vjena

Eshtë e vërtetuar tashmë që vendi nga vjen as...

Regont Arnori, vizionari shqiptar i dizajnit gjithëpërfshirës dhe teknologjisë

Në botën e Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit, emri...

SHBA/ Kosova në finalen e Olimpiadës Ndërkombëtare të Neo-Shkencës në New Jersey

Olimpiada Ndërkombëtare e Neo-Shkencës, thuhet se është një ngjarje...

U përdor edhe në Shqipëri, AstraZeneca pranon se vaksinat shkaktojnë trombozë

Grupi britanik AstraZeneca ka pranuar për herë të parë...

“Forbes” vlerëson shkodranin Kevin Sekniqin për idenë novatore

Kevin Sekniqi është shqiptari i radhës i përfshirë në...

La Repubblica: I diplomuari i pari i verbër, Kledian Leka dhe forca e vullnetit

Në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike të Parmës është diplomuari...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të...

OneFor, banka digjitale e Diasporës tani edhe në Kosovë

Kompania OneFor Holding GmbH, me bazë në Düsseldorf, Gjermani...

Gjermani/Prof.dr.ing. Mira Mezini fiton çmimin “LOEWE Top Profesorship”

Shkencëtarja shqiptare, prof.dr.ing. Mira Mezini, anëtare e jashtme e...

Kanada/Albiona Ajeti krijon aplikacionet “Balkan Hero” dhe “Flaming Target”

Albiona Ajeti është 23 vjeçarja shqiptare që jeton në...

Asetila Koestinger, shqiptarja e suksesshme nga Vjena

Eshtë e vërtetuar tashmë që vendi nga vjen as...

Regont Arnori, vizionari shqiptar i dizajnit gjithëpërfshirës dhe teknologjisë

Në botën e Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit, emri...

SHBA/ Kosova në finalen e Olimpiadës Ndërkombëtare të Neo-Shkencës në New Jersey

Olimpiada Ndërkombëtare e Neo-Shkencës, thuhet se është një ngjarje...

U përdor edhe në Shqipëri, AstraZeneca pranon se vaksinat shkaktojnë trombozë

Grupi britanik AstraZeneca ka pranuar për herë të parë...

“Forbes” vlerëson shkodranin Kevin Sekniqin për idenë novatore

Kevin Sekniqi është shqiptari i radhës i përfshirë në...

La Repubblica: I diplomuari i pari i verbër, Kledian Leka dhe forca e vullnetit

Në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike të Parmës është diplomuari...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të...

OneFor, banka digjitale e Diasporës tani edhe në Kosovë

Kompania OneFor Holding GmbH, me bazë në Düsseldorf, Gjermani...

Gjermani/Prof.dr.ing. Mira Mezini fiton çmimin “LOEWE Top Profesorship”

Shkencëtarja shqiptare, prof.dr.ing. Mira Mezini, anëtare e jashtme e...

Kanada/Albiona Ajeti krijon aplikacionet “Balkan Hero” dhe “Flaming Target”

Albiona Ajeti është 23 vjeçarja shqiptare që jeton në...

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...