Teknologji

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

Teknologji

Shkoi me kamion në Britani por sot shqiptarja hyn në listën e Forbes 30 nën 30

Revista prestigjoze amerikane “Forbes” ka publikuar listën e 30...

Mira Murati, shqiptarja që udhëheq operacionin teknologjik të ChatGPT

I pari që zbuloi shqiptaren më të suksesshme në...

Kush është shqiptarja pas sensacionit teknologjik që po rrezikon edhe Google

“OpenAI” prezantoi “ChatGPT”, prototipin e parë të chatbot me...

Shqiponja Ahmetaj “Shkencëtarja e Vitit në Austri”

Çmimi i pestë “Hedy Lamarr” i akorduar nga qyteti...

Dashuria për matematikën e kosovarit që shkëlqeu në Oxford

Pasi hyn në një dhomë brenda një shtëpie të...

Nënshkruhet Marrëveshja Roaming mes vendeve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Samiti i Tiranës, një rezultat konkret e pati që...

SHBA/ Kevin Sekniqi i riu nga Shkodra në listën e “Forbes 30 Under 30″

Kevin Sekniqi është i riu nga Shkodra, emri i...

Art Agolli, shqiptari pas projektit gjigand të gjenetikës në Amerikën e Veriut

Analizat gjenetike janë shumë të rëndësishme në parandalimin e...

AADF hap thirrjen e dytë për programin READ për akademikët nga Diaspora

Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF) ka lancuar thirrjen e...

Shkoi me kamion në Britani por sot shqiptarja hyn në listën e Forbes 30 nën 30

Revista prestigjoze amerikane “Forbes” ka publikuar listën e 30...

Mira Murati, shqiptarja që udhëheq operacionin teknologjik të ChatGPT

I pari që zbuloi shqiptaren më të suksesshme në...

Kush është shqiptarja pas sensacionit teknologjik që po rrezikon edhe Google

“OpenAI” prezantoi “ChatGPT”, prototipin e parë të chatbot me...

Shqiponja Ahmetaj “Shkencëtarja e Vitit në Austri”

Çmimi i pestë “Hedy Lamarr” i akorduar nga qyteti...

Dashuria për matematikën e kosovarit që shkëlqeu në Oxford

Pasi hyn në një dhomë brenda një shtëpie të...

Nënshkruhet Marrëveshja Roaming mes vendeve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Samiti i Tiranës, një rezultat konkret e pati që...

SHBA/ Kevin Sekniqi i riu nga Shkodra në listën e “Forbes 30 Under 30″

Kevin Sekniqi është i riu nga Shkodra, emri i...

Art Agolli, shqiptari pas projektit gjigand të gjenetikës në Amerikën e Veriut

Analizat gjenetike janë shumë të rëndësishme në parandalimin e...

AADF hap thirrjen e dytë për programin READ për akademikët nga Diaspora

Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF) ka lancuar thirrjen e...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...