Teknologji

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

Teknologji

Rrëfimi i shqiptaro-amerikanit që la Amerikën për Kosovën

Në Kosovë ekziston një prirje e të rinjve për...

Merr fund epoka, shitet pioneri i internetit Yahoo

Gjiganti Yahoo do të shitet dhe lajmi bëhet i...

Itali/ Lushnjari: Aplikacioni “Çaj Mali” është shkarkuar nga 10 mijë përdorues

Juristi shqiptar Ermir Lushnjari, punon si këshilltar ligjor për...

Britani/ Daniel Nikolla: Nëse kthehem në Shqipëri, dua të kem një ide të qartë

Daniel Nikolla është shembulli i të rinjve shqiptarë që...

Mediat zvicerane për suksesin e dy vëllezërve shqiptarë

“Mailian” është një startup Software-as-a-Service (Saas) i themeluar nga...

Gjermani/ Shqipërim Kraki patenton produktin e tij origjinal “Lift bar”

Shqiprim Kraki, i cili jeton dhe punon në Gjermani....

“Dive in the Past”, Shqipëria një videolojë për sitet arkeologjike

Shqipëria dhe sitet e saj arkeologjike janë bërë pjesë...

Apple Music/ Këngët e Dua Lipës në ndihmë të atyre që belbëzojnë

Teknologjia po ndihmon tashmë në çdo fushë të jetës...

Të rinjtë shqiptarë drejt Silicon Valley-t

Disa të rinj shqiptarë të cilët kanë nisur start-up-et...

Britani/ Kompania shqiptare gati makinën SD+ me 1800 kuaj fuqi

Fillimi i një kompanie të re nuk është kurrë...

Rrëfimi i shqiptaro-amerikanit që la Amerikën për Kosovën

Në Kosovë ekziston një prirje e të rinjve për...

Merr fund epoka, shitet pioneri i internetit Yahoo

Gjiganti Yahoo do të shitet dhe lajmi bëhet i...

Itali/ Lushnjari: Aplikacioni “Çaj Mali” është shkarkuar nga 10 mijë përdorues

Juristi shqiptar Ermir Lushnjari, punon si këshilltar ligjor për...

Britani/ Daniel Nikolla: Nëse kthehem në Shqipëri, dua të kem një ide të qartë

Daniel Nikolla është shembulli i të rinjve shqiptarë që...

Mediat zvicerane për suksesin e dy vëllezërve shqiptarë

“Mailian” është një startup Software-as-a-Service (Saas) i themeluar nga...

Gjermani/ Shqipërim Kraki patenton produktin e tij origjinal “Lift bar”

Shqiprim Kraki, i cili jeton dhe punon në Gjermani....

“Dive in the Past”, Shqipëria një videolojë për sitet arkeologjike

Shqipëria dhe sitet e saj arkeologjike janë bërë pjesë...

Apple Music/ Këngët e Dua Lipës në ndihmë të atyre që belbëzojnë

Teknologjia po ndihmon tashmë në çdo fushë të jetës...

Të rinjtë shqiptarë drejt Silicon Valley-t

Disa të rinj shqiptarë të cilët kanë nisur start-up-et...

Britani/ Kompania shqiptare gati makinën SD+ me 1800 kuaj fuqi

Fillimi i një kompanie të re nuk është kurrë...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...