Teknologji

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Teknologji

Francë/Akademiku shqiptar pjesë e shoqatës botërore shkencore të Hortikulturës

Akad. Nazim Gruda zgjidhet zëvendëskryetar i Seksionit të Perimeve...

Hava Maloku, një shqiptare nga Kosova pjesë e LinkedIn

Ëndrrat e saj nuk dinin kufi. Hava Maloku gjithmonë...

eGo Mobile/ Familja Destani nisi sot një erë të re investimesh në Tetovë

Në Tetovë është vënë sot gurëthemeli i një fabrike...

Itali/ Ndahet nga jeta ikona e programeve shkencore “SuperQuark” Piero Angela

Eshtë ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën...

Dikur profesor matematike, sot inxhinier për markat më luksoze të makinave

Faton Piraj është një inxhiner shqiptar nga Prizreni që...

Itali/ 4 leksione informatike për mësuesit shqiptar

Eksperti i informatikës dhe mësuesi shqiptar me banim në...

“Bibliotech Challenge 2.0” sfida e fëmijëve me inovacionin

Ka përfunduar ditën e djeshme konkursi maratonë Bibliotech Challenge...

Një mollë shqiptare në gjigandin “Apple” në Kaliforni

Në headquarter-in e kompanisë “Apple” në Kaliforni, të themeluar...

Rikthehet BiblioTech, konkursi kombëtar i teknologjisë për fëmijë dhe të rinj

Tirana do të mikpresë për të dytin vit radhazi...

Revolucionarizoi arsimin, ja kush është shqiptari në listën e Forbes

Revista prestigjioze Forbes ka publikuar sot për herë të...

Francë/Akademiku shqiptar pjesë e shoqatës botërore shkencore të Hortikulturës

Akad. Nazim Gruda zgjidhet zëvendëskryetar i Seksionit të Perimeve...

Hava Maloku, një shqiptare nga Kosova pjesë e LinkedIn

Ëndrrat e saj nuk dinin kufi. Hava Maloku gjithmonë...

eGo Mobile/ Familja Destani nisi sot një erë të re investimesh në Tetovë

Në Tetovë është vënë sot gurëthemeli i një fabrike...

Itali/ Ndahet nga jeta ikona e programeve shkencore “SuperQuark” Piero Angela

Eshtë ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën...

Dikur profesor matematike, sot inxhinier për markat më luksoze të makinave

Faton Piraj është një inxhiner shqiptar nga Prizreni që...

Itali/ 4 leksione informatike për mësuesit shqiptar

Eksperti i informatikës dhe mësuesi shqiptar me banim në...

“Bibliotech Challenge 2.0” sfida e fëmijëve me inovacionin

Ka përfunduar ditën e djeshme konkursi maratonë Bibliotech Challenge...

Një mollë shqiptare në gjigandin “Apple” në Kaliforni

Në headquarter-in e kompanisë “Apple” në Kaliforni, të themeluar...

Rikthehet BiblioTech, konkursi kombëtar i teknologjisë për fëmijë dhe të rinj

Tirana do të mikpresë për të dytin vit radhazi...

Revolucionarizoi arsimin, ja kush është shqiptari në listën e Forbes

Revista prestigjioze Forbes ka publikuar sot për herë të...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...