Te gjitha

E martë, 28 Maj, 2024
E martë, 28 Maj, 2024

Te gjitha

Vatra dhe Dielli 112 vjet/ Historia e Federatës Panshqiptare dhe gazetës së saj

Federata Panshqiptare Vatra është një bashkësi e shqiptarëve në Amerikë, e...

Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare në Çikago veprimtari Tefik Ashiku

Veprimtari I hershëm i komunitetit shqiptar në Amerikë, Ramazan...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të...

Le Petit Journal 1935/ Një “Grand reportage” në vendin e “Bijve të shqiponjës”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Nëntor 2022 Gazetari francez Roger...

Arti tërheq dhe bashkon

Ndërsa salla po mbushej, më bëri përshtypje prania e...

Luiza Gega fiton garën në Mançester

Luiza Gega e nisi me fitore sezonin veror të...

Review e “Bollës” së Pajtim Statovcit – Një dashuri e ndaluar nën hijen e luftës

Pak autorë sot shkruajnë për frikën aq gjallërisht siç...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 25 mars në Milano

Konsullata e Shqipërisë në Milano njofton të gjithë qytetarët...

“Oscar i gjelbër” për Saimir Dashin, “Pastruesin vullnetar të detit”

Saimiri humbi vendin e punës, por nuk qëndroi asnjw...

Ismail Qemal Vlora dhe elita politike shqiptare në procesin e shtetndërtimit

Instituti i Historisë ka publikuar botimin “Ismail Qemal Vlora...

Vatra dhe Dielli 112 vjet/ Historia e Federatës Panshqiptare dhe gazetës së saj

Federata Panshqiptare Vatra është një bashkësi e shqiptarëve në Amerikë, e...

Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare në Çikago veprimtari Tefik Ashiku

Veprimtari I hershëm i komunitetit shqiptar në Amerikë, Ramazan...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të...

Le Petit Journal 1935/ Një “Grand reportage” në vendin e “Bijve të shqiponjës”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Nëntor 2022 Gazetari francez Roger...

Arti tërheq dhe bashkon

Ndërsa salla po mbushej, më bëri përshtypje prania e...

Luiza Gega fiton garën në Mançester

Luiza Gega e nisi me fitore sezonin veror të...

Review e “Bollës” së Pajtim Statovcit – Një dashuri e ndaluar nën hijen e luftës

Pak autorë sot shkruajnë për frikën aq gjallërisht siç...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 25 mars në Milano

Konsullata e Shqipërisë në Milano njofton të gjithë qytetarët...

“Oscar i gjelbër” për Saimir Dashin, “Pastruesin vullnetar të detit”

Saimiri humbi vendin e punës, por nuk qëndroi asnjw...

Ismail Qemal Vlora dhe elita politike shqiptare në procesin e shtetndërtimit

Instituti i Historisë ka publikuar botimin “Ismail Qemal Vlora...

Të fundit

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin dhe organizimin e "Albanian American Club of Westchester", kryevepra epike e At' Gjergj Fishtës "Lahuta...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas takimit  të Kryeministrit Edi Rama me shqiptarët në Itali. Sipas Bashës, vota e diasporës është detyrë...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shumë shqiptarë të...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në Shqipëri se përse kryeministri Edi Rama ka nevojë për mitingje nëpër qytete të ndryshme evropiane? Duket...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në faqen n°31, një shkrim kritik mbi librin “Beethoven dhe Revolucioni francez — Beethoven and the...