Te gjitha

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

Te gjitha

Agjencitë e Diasporës raportojnë në Nënkomisionin e Diasporës dhe Migracionin

Agjencitë përgjegjëse të Diasporës kanë raportuar punën e tyre...

Krahët e shqipes – përpjekje e pengesa

Pak ditë pas botimit të librit "Krahët e shqipes...

Foto Dite/ Ernest Koliqi në Horën e Arbëreshëve gjatë ritualit të Tintorëve

Në vitin 1954 Ernest Koliqi realizoi një vizitë në...

1 vit nga tërmeti / Si i ndihmuan bashkëkombësit, shqiptarët e Diasporës

Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh...

Papa Françesku: Emigrimi nuk përbën kërcënim për krishtërimin

Papa Françesku ka treguar në çdo moment mbështetjen ndaj...

Intervista / Ramazan Këllezi dhe “Shqiponjat e vogla” në Kanada

Në kuadër të 30- vjetorit të themelimit të Shoqatës...

“Arbërit e Jonit”, një diskutim me historianin Pëllumb Xhufi organizuar nga QSPA

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) do...

Zvicër/ Politikani Bajrami: Mësimi i shqipes, rruga më e mirë e mos asimilimit

Belul Bajrami i lindur në fshatin Piranë të Prizrenit...

Tomori dhe Dodona pellazgjike

Vendndodhja e tempullit të lashtë të Dodonës është një...

1954, Kosova i kërkonte arbëreshve të Zarës bashkëpunim për studimin e kulturës

Në nëntorin e vitit 1954, drejtori i Institutit Albanologjik...

Agjencitë e Diasporës raportojnë në Nënkomisionin e Diasporës dhe Migracionin

Agjencitë përgjegjëse të Diasporës kanë raportuar punën e tyre...

Krahët e shqipes – përpjekje e pengesa

Pak ditë pas botimit të librit "Krahët e shqipes...

Foto Dite/ Ernest Koliqi në Horën e Arbëreshëve gjatë ritualit të Tintorëve

Në vitin 1954 Ernest Koliqi realizoi një vizitë në...

1 vit nga tërmeti / Si i ndihmuan bashkëkombësit, shqiptarët e Diasporës

Një vit më parë një tërmet prej 6.4 ballësh...

Papa Françesku: Emigrimi nuk përbën kërcënim për krishtërimin

Papa Françesku ka treguar në çdo moment mbështetjen ndaj...

Intervista / Ramazan Këllezi dhe “Shqiponjat e vogla” në Kanada

Në kuadër të 30- vjetorit të themelimit të Shoqatës...

“Arbërit e Jonit”, një diskutim me historianin Pëllumb Xhufi organizuar nga QSPA

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) do...

Zvicër/ Politikani Bajrami: Mësimi i shqipes, rruga më e mirë e mos asimilimit

Belul Bajrami i lindur në fshatin Piranë të Prizrenit...

Tomori dhe Dodona pellazgjike

Vendndodhja e tempullit të lashtë të Dodonës është një...

1954, Kosova i kërkonte arbëreshve të Zarës bashkëpunim për studimin e kulturës

Në nëntorin e vitit 1954, drejtori i Institutit Albanologjik...

Të fundit

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...

Shqipëria pritet me fishkëllima në garën e boksit në Beograd

Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd. Kosova përfundimisht nuk merr pjesë në këtë organizim, për shkak...