Shoqata

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Shoqata

“Rapsha në mërgim” shoqata që ruan traditat e Malësisë së Madhe

Shqiptarët kudo që kanë mërguar, kanë bartur një copë...

Gjermani / Diaspora dhuron pajisje mjekësore për Shqipërinë

Diaspora Shqiptare në Gjermani i ka dhuruar Ministrisë e...

Histori / Studimi i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Shtypi shqiptar i viteve 1848–1939 në një studim francez...

Kanada / Historia e paqëruajtëses që shërbeu në Kosovë

Në 21 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ushtarja kanadeze...

105-vjetori i ndarjes nga jeta të drejtuesit “Shqypeja e Shqypnis”, Josif Bagëri

Josif Bagëri ka qenë poet, publicist dhe veprimtar i...

Historia e shqiptarëve të Rumanisë

Shqiptarët e Rumanisë janë një pakicë etnike që, sipas...

Sot 142 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

10 qershori i vitit 1878 është një nga ditët...

SHBA / Polici shqiptar përballë protestave në Nju Jork

Pandemia e shkaktuar nga Koronavirusi nxorri në pah punën...

Themelohet një shoqatë e re shqiptare në Zvicër

Këtë fundjavë në qytetin Biel-Bienne të Zvicrës u themelua...

Kroaci/ Në prefekturën e Splitit dhe Dalmacisë hapet zyra e bashkësisë shqiptare

Shqiptarët që jetojnë në prefekturën e Splitit dhe të...

“Rapsha në mërgim” shoqata që ruan traditat e Malësisë së Madhe

Shqiptarët kudo që kanë mërguar, kanë bartur një copë...

Gjermani / Diaspora dhuron pajisje mjekësore për Shqipërinë

Diaspora Shqiptare në Gjermani i ka dhuruar Ministrisë e...

Histori / Studimi i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Shtypi shqiptar i viteve 1848–1939 në një studim francez...

Kanada / Historia e paqëruajtëses që shërbeu në Kosovë

Në 21 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ushtarja kanadeze...

105-vjetori i ndarjes nga jeta të drejtuesit “Shqypeja e Shqypnis”, Josif Bagëri

Josif Bagëri ka qenë poet, publicist dhe veprimtar i...

Historia e shqiptarëve të Rumanisë

Shqiptarët e Rumanisë janë një pakicë etnike që, sipas...

Sot 142 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

10 qershori i vitit 1878 është një nga ditët...

SHBA / Polici shqiptar përballë protestave në Nju Jork

Pandemia e shkaktuar nga Koronavirusi nxorri në pah punën...

Themelohet një shoqatë e re shqiptare në Zvicër

Këtë fundjavë në qytetin Biel-Bienne të Zvicrës u themelua...

Kroaci/ Në prefekturën e Splitit dhe Dalmacisë hapet zyra e bashkësisë shqiptare

Shqiptarët që jetojnë në prefekturën e Splitit dhe të...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...