Shoqata

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Shoqata

Itai/ Klodiana Cuka një nga fitueset e Standout Woman Award 2022

Është mbajtur ditën e sotme  në Romë ceremonia e...

Shqiptarët festojnë Pavarësinë

Me rastin e festës më të rëndësishme kombëtare shqiptare,...

E nesërmja si rrënjë, studentët shqiptarë-zanafilla e një misioni

Ndërkohë që shumë nga shoqatat shqiptare, por jo vetëm,...

Slow Mill, hapësira më e re e komunitetit shqiptar në Milano

Në Milano prej pak ditësh ka nisur funksionimin hapsira...

Agjencia Kombëtare e Diasporës nis punën për regjistrin e Diasporës shkencore

Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Diasporës Znj.Sonila Hysi e...

Gjermani/ Diaspora shkencore diskuton në Mynih

Shoqëria e akademikëve shqiptarë “DIJA e.V”, në bashkëpunim me...

Flamuri Kuq e Zi përsëri valon në sheshin e bashkisë së Philadelphias

Anekënd botës shqiptarët sot festojnë 28 Nëntorin – Ditën...

Promovim traditave shqiptare në pritjen e 28 Nëntorit në Mynih

Konsullata e Përgjithshme e Shqipërisë në Mynih organizoi pritje...

Manifestim për shënimin e Ditës së Flamurit Kombëtar në Grac të Austrisë

Shoqata Humanitare Kulturore Sportive ,,Atdheu" në Grac të Austrisë...

Britani/ Shoqata “Ardhmëria” me një festim madhështor për festën e flamurit!

“Ardhmëria” është një fanar i ndezur gjithmonë për komunitetin...

Itai/ Klodiana Cuka një nga fitueset e Standout Woman Award 2022

Është mbajtur ditën e sotme  në Romë ceremonia e...

Shqiptarët festojnë Pavarësinë

Me rastin e festës më të rëndësishme kombëtare shqiptare,...

E nesërmja si rrënjë, studentët shqiptarë-zanafilla e një misioni

Ndërkohë që shumë nga shoqatat shqiptare, por jo vetëm,...

Slow Mill, hapësira më e re e komunitetit shqiptar në Milano

Në Milano prej pak ditësh ka nisur funksionimin hapsira...

Agjencia Kombëtare e Diasporës nis punën për regjistrin e Diasporës shkencore

Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Diasporës Znj.Sonila Hysi e...

Gjermani/ Diaspora shkencore diskuton në Mynih

Shoqëria e akademikëve shqiptarë “DIJA e.V”, në bashkëpunim me...

Flamuri Kuq e Zi përsëri valon në sheshin e bashkisë së Philadelphias

Anekënd botës shqiptarët sot festojnë 28 Nëntorin – Ditën...

Promovim traditave shqiptare në pritjen e 28 Nëntorit në Mynih

Konsullata e Përgjithshme e Shqipërisë në Mynih organizoi pritje...

Manifestim për shënimin e Ditës së Flamurit Kombëtar në Grac të Austrisë

Shoqata Humanitare Kulturore Sportive ,,Atdheu" në Grac të Austrisë...

Britani/ Shoqata “Ardhmëria” me një festim madhështor për festën e flamurit!

“Ardhmëria” është një fanar i ndezur gjithmonë për komunitetin...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...