Shoqata

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Shoqata

Një komunitet i bashkuar që ka krahë shqiponje!

Ditën e diel, 26 nëntor 2023, shoqata "Ardhmëria" në...

Festa e Pavarësisë për herë të parë ngrihet flamuri shqiptare në Naples, Florida

Për herë të parë në Florida të Shteteve të...

Shoqata “Mati” organizon manifestimin për Pavarësinë e Shqipërisë

Shoqata “Mati” organizon manifestimin për Pavarësine e Shqipërisë Shoqata “Mati”,...

New York/ Festivali shqiptar ju dedikua 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit

Festa e 31-të, shqiptare, Festivali Shqiptar i organizuar nga...

SHBA/ Shqiptarët në Saint Louis festuan 111-vjetorin e Pavarësisë

Të dielën më 19 nëntor 2023, anëtarët e shoqatës...

Itali/ Në Parma nis Muaji i Kulturës Shqiptare

Ky është viti i 17-të që zhvillohet Muaji i...

“Albanian Open Day”, festivali i traditës dhe gastronomisë shqiptare në Greqi

“Nëntori Shqiptar” muaji i dedikuar kulturës dhe traditës shqiptare...

Kanada/ Mbahet mbledhja e Shoqatave dhe Aktivistëve Shqiptarë të Ontarios

Shtëpia Shqiptare në Hamilton të dielën, me thirrjen e...

Bijtë e Shqipes promovon librin “Këpuca e aktorit” të Visar Zhitit.

Një poezi është më e fortë se prangat, se...

Zvicër/ 30 vjet ansambli Shota

Ditën e djeshme ansambli elitar artistik në Zvicër, Shkolla...

Një komunitet i bashkuar që ka krahë shqiponje!

Ditën e diel, 26 nëntor 2023, shoqata "Ardhmëria" në...

Festa e Pavarësisë për herë të parë ngrihet flamuri shqiptare në Naples, Florida

Për herë të parë në Florida të Shteteve të...

Shoqata “Mati” organizon manifestimin për Pavarësinë e Shqipërisë

Shoqata “Mati” organizon manifestimin për Pavarësine e Shqipërisë Shoqata “Mati”,...

New York/ Festivali shqiptar ju dedikua 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit

Festa e 31-të, shqiptare, Festivali Shqiptar i organizuar nga...

SHBA/ Shqiptarët në Saint Louis festuan 111-vjetorin e Pavarësisë

Të dielën më 19 nëntor 2023, anëtarët e shoqatës...

Itali/ Në Parma nis Muaji i Kulturës Shqiptare

Ky është viti i 17-të që zhvillohet Muaji i...

“Albanian Open Day”, festivali i traditës dhe gastronomisë shqiptare në Greqi

“Nëntori Shqiptar” muaji i dedikuar kulturës dhe traditës shqiptare...

Kanada/ Mbahet mbledhja e Shoqatave dhe Aktivistëve Shqiptarë të Ontarios

Shtëpia Shqiptare në Hamilton të dielën, me thirrjen e...

Bijtë e Shqipes promovon librin “Këpuca e aktorit” të Visar Zhitit.

Një poezi është më e fortë se prangat, se...

Zvicër/ 30 vjet ansambli Shota

Ditën e djeshme ansambli elitar artistik në Zvicër, Shkolla...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....