Shoqata

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Shoqata

Muza e jetës

“Poetët janë si buka shpirti i tyre nuk të...

28 Nëntori festohet në Parlamentin e Kanadasë

Për herë të parë 28 Nëntori festohet në mjediset...

Francë/ Poezi dhe muzikë në një ngjarje magjike në Maison de l’Albanie

Një atmosferë të ngrohtë dhe të mbushur me emocione...

“FOda Kundër Femicideve”, protesta në SHBA për vrasjen e Liridona Ademaj

Një tubim mbështetës (Rally), dy javë pas vrasjes së...

SHBA/ Atmosferë e ngjyra kuqezi në bashkinë e Filadelphia

Festimi i 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit gjithmonë...

Një komunitet i bashkuar që ka krahë shqiponje!

Ditën e diel, 26 nëntor 2023, shoqata "Ardhmëria" në...

Festa e Pavarësisë për herë të parë ngrihet flamuri shqiptare në Naples, Florida

Për herë të parë në Florida të Shteteve të...

Shoqata “Mati” organizon manifestimin për Pavarësinë e Shqipërisë

Shoqata “Mati” organizon manifestimin për Pavarësine e Shqipërisë Shoqata “Mati”,...

New York/ Festivali shqiptar ju dedikua 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit

Festa e 31-të, shqiptare, Festivali Shqiptar i organizuar nga...

SHBA/ Shqiptarët në Saint Louis festuan 111-vjetorin e Pavarësisë

Të dielën më 19 nëntor 2023, anëtarët e shoqatës...

Muza e jetës

“Poetët janë si buka shpirti i tyre nuk të...

28 Nëntori festohet në Parlamentin e Kanadasë

Për herë të parë 28 Nëntori festohet në mjediset...

Francë/ Poezi dhe muzikë në një ngjarje magjike në Maison de l’Albanie

Një atmosferë të ngrohtë dhe të mbushur me emocione...

“FOda Kundër Femicideve”, protesta në SHBA për vrasjen e Liridona Ademaj

Një tubim mbështetës (Rally), dy javë pas vrasjes së...

SHBA/ Atmosferë e ngjyra kuqezi në bashkinë e Filadelphia

Festimi i 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit gjithmonë...

Një komunitet i bashkuar që ka krahë shqiponje!

Ditën e diel, 26 nëntor 2023, shoqata "Ardhmëria" në...

Festa e Pavarësisë për herë të parë ngrihet flamuri shqiptare në Naples, Florida

Për herë të parë në Florida të Shteteve të...

Shoqata “Mati” organizon manifestimin për Pavarësinë e Shqipërisë

Shoqata “Mati” organizon manifestimin për Pavarësine e Shqipërisë Shoqata “Mati”,...

New York/ Festivali shqiptar ju dedikua 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit

Festa e 31-të, shqiptare, Festivali Shqiptar i organizuar nga...

SHBA/ Shqiptarët në Saint Louis festuan 111-vjetorin e Pavarësisë

Të dielën më 19 nëntor 2023, anëtarët e shoqatës...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...