Shoqata

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Shoqata

Simpoziumi i Diasporës Shqiptare në SHBA: A janë shqiptarët pasardhës të pellazgëve?

Një bashkëpunim i disa organizatave shqiptaro-amerikane sjell për herë...

SHBA/ Në Queens të New York-ut, çelet shkolla “Fol Shqip”

Në një ngjarje të rëndësishme për komunitetin shqiptar u...

SHBA/ Festat e fundvitit në shkollën shqipe “ Gjuha jonë”, në Filadelfia

Nuk ka festë si Festat e Fundvitit, magji, mirësi,...

Intervista/ Ledia Canaj:Shqipërinë s’e kam lënë asnjëherë, kam lënë vetëm sistemin

Bashkudhëtimi rastësor me primadonën e “Shqipville”, Ledja Canaj, gjatë...

Muza e jetës

“Poetët janë si buka shpirti i tyre nuk të...

28 Nëntori festohet në Parlamentin e Kanadasë

Për herë të parë 28 Nëntori festohet në mjediset...

Francë/ Poezi dhe muzikë në një ngjarje magjike në Maison de l’Albanie

Një atmosferë të ngrohtë dhe të mbushur me emocione...

“FOda Kundër Femicideve”, protesta në SHBA për vrasjen e Liridona Ademaj

Një tubim mbështetës (Rally), dy javë pas vrasjes së...

SHBA/ Atmosferë e ngjyra kuqezi në bashkinë e Filadelphia

Festimi i 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit gjithmonë...

Simpoziumi i Diasporës Shqiptare në SHBA: A janë shqiptarët pasardhës të pellazgëve?

Një bashkëpunim i disa organizatave shqiptaro-amerikane sjell për herë...

SHBA/ Në Queens të New York-ut, çelet shkolla “Fol Shqip”

Në një ngjarje të rëndësishme për komunitetin shqiptar u...

SHBA/ Festat e fundvitit në shkollën shqipe “ Gjuha jonë”, në Filadelfia

Nuk ka festë si Festat e Fundvitit, magji, mirësi,...

Intervista/ Ledia Canaj:Shqipërinë s’e kam lënë asnjëherë, kam lënë vetëm sistemin

Bashkudhëtimi rastësor me primadonën e “Shqipville”, Ledja Canaj, gjatë...

Muza e jetës

“Poetët janë si buka shpirti i tyre nuk të...

28 Nëntori festohet në Parlamentin e Kanadasë

Për herë të parë 28 Nëntori festohet në mjediset...

Francë/ Poezi dhe muzikë në një ngjarje magjike në Maison de l’Albanie

Një atmosferë të ngrohtë dhe të mbushur me emocione...

“FOda Kundër Femicideve”, protesta në SHBA për vrasjen e Liridona Ademaj

Një tubim mbështetës (Rally), dy javë pas vrasjes së...

SHBA/ Atmosferë e ngjyra kuqezi në bashkinë e Filadelphia

Festimi i 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit gjithmonë...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....