Mimoza Kelmendi

E martë, 1 Dhjetor, 2020
E martë, 1 Dhjetor, 2020

AUTHOR NAME

Mimoza Kelmendi

29 POSTIME
0 KOMENTET

Gratë emigrante në Gjermani – Viktima të dhunës dhe diskriminimit

Shifra të frikshme të rasteve të dhunshme ndaj grave dhe mbi pabarazinë apo diskriminimin e grave edhe në vende si Gjermania. Edhe pse të...

Gjuha shqipe dhe sfidat e saj pas Kongresit të Drejtshkrimit

Sa herë që bëhet fjalë për shqipen e sotme letrare, në përgjithësi, përmendet edhe Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe i viti 1972. Kjo...

Vendosja e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Gjermanisë – një ogur për shqiptarët

Para 35 vitesh mes dy vendeve, përkatësisht Republikës Federale të Gjermanisë dhe Republikës së Shqipërisë do të diskutohej vendosja e marrëdhënieve diplomatike, të cilat...

Ismail Kadare: Ikja ime nga Shqipëria 30 vite më parë ishte e detyrueshme

Tridhjetë vjet më parë, në shator 1990, Ismail Kadare largohet nga Shqipëria për në Paris. Në bisedë me gazetaren Mimoza Kelmendi shkrimtari shpjegon Shqipërinë...

Violinistet e talentuara në Shqipëri dhe sukseset e tyre në Gjermani  

Kultura është një rrugë shumë më e sigurt, por edhe më afatgjatë se sa politika e ditës për integrimin e Shqipërisë në Evropë. Ne...

Teuta Abazi, kandidate e socialdemokratëve gjermanë në zgjedhjet komunale

Më 13 shtator në Republikën e Renanisë Veriore-Vestfalise,(NRW),  që me gati 18 milionë banorë, mbahet si rajoni më i populluar në Gjermani do të...

Gjermani / Eda Zari: Të kënduarit për mua është forma më e ëmbël e emrit “Liri“

Eda Zari, e njohur si këngëtare Jazz-i ka hyrë tashmë në kategorinë e shqiptarëve të famshëm përtej kufijve të Shqipërisë dhe Gjermanisë. Ajo ka...

Ndahet nga jeta një nga pionierët e Cirkut shqiptar, Kosta Papanikolla

Kosta Papanikolla, i njohur me pseudonimin siç e thërrisnin të gjithë kolegët “Daja” i takon brezit të themeluesve të Cirkut në Shqipëri. Bashkë me...

Pse është vështirë të jesh migrant në Gjermani?

Gjermania përmendet me mirënjohjeje në arenën ndërkombëtare për pranimin e refugjatëve, por integrimi i refugjatëve është detyrë si për ata vetë edhe për shtetin....

Gjermani / URACult, një shoqatë ambicioze që lidh gjenaratat dhe kulturat

URACult e.V. është një shoqatë e re që bën bashkë shqiptarët në qytetin e Këlnit dhe landit NRW në Gjermani.Të rinj nga Kosova, Maqedonia...

Të fundit

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë ndan çmimet e artit

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë ka ndarë tetë çmimet për krijuesit në mërgatë në zhanre të ndryshme të artit. Çmimet u shpallën në kuadër...

111 vjet Normale e Elbasanit, vatra e përgatitjes së mësuesve shqiptarë

Më 1 dhjetor 1909 u hap Normalja e Elbasanit, një arritje e madhe e kohës në përhapjen e arsimit, dijes dhe kulturës. Njihet si...

Tetë gola në tetë ndeshje, Kosovare Asllani: Synoj Champions League

Kosovare Asllani ka shënuar sukses në Real Madrid, tetë gola në tetë ndershje të ligës gjatë vjeshtës, në një rol më të spikatur se...

Toronto/ Koncert online për 30-vjetorin e Shoqatës Shqiptaro- Kanadeze

Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro- Kanadeze e Torontos, e cila nëntor të këtij viti  mbushi 30 vjet nga themelimi i saj, edhe në kushtet e...

Flamuri shqiptar valëvitet në ndërtesat dhe bizneset e New York-ut

Jo vetëm paradë me makina veshur me flamurin kombëtar shqiptar në rrugët e SHBA-ve, por edhe në shtëpitë e kompanitë e bashkëkombësve atje. Sipas raportimit...