Redaktor

E martë, 26 Janar, 2021
E martë, 26 Janar, 2021

AUTHOR NAME

Redaktor

44 POSTIME
0 KOMENTET

Mark Gjonaj:KKD lobim të fortë për të garantuar të drejtën e votës për Diasporën

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore prej ditësh nuk po arrin në një rezultat final, për sa i përket ndryshimeve në kodin zgjedhor. Edhe pse...

KKD mbledhje online, diskutohet e drejta e votës dhe Kuvendi i Diasporës

Këshilli Koordinues i Diasporës mbajti dje mbledhjen e dytë zyrtare online. Një takim i parashikuar për të diskutuar çështjet aktuale më me rëndësi për...

Fuqizimi dhe angazhim i Diasporës shqiptare, miratohet programi shtetëror

Këshilli i Ministrave ka miratuar propozimin e ministrit të Shtetit për Diasporën  “Për miratimin e programit shtetëror për mbështetje në fuqizim dhe angazhim të...

Reforma zgjedhore, ja cilat janё propozimet pёr votёn e emigrantёve

Vota e shtetasve jashtë vendit ka qenë një kërkesë e vazhdueshme e komuniteteve shqiptare në vendet e ndryshme ku ata janë vendosur. Ata nuk...

Pandemia po trondit epërsinë e dollarit

Nga Benjamin J. Cohen Me fillimin e krizës së COVID-19, Shtetet e Bashkuara duket se kanë zhvilluar një rast të rëndë të asaj që psikologët...

Sfidat e vitit të parë të Qendrës së Botimeve për Diasporën

Një vit më parë do të niste punën Qendra e Botimeve për Diasporën me qëllimin e qartë për të mbështetur mësimin e gjuhës shqipe...

Foto e rrallë e Shoqnis Shqiptare të Bartjes Automobiliste

Në Tiranën e vitit 1940  projektet për zhvillimin e kryeqytetit ishin të mëdha. Tashmë me mbështetjen e FIAT ishe krijuar edhe një shoqëri transporti...

Itali / Diaspora Shqiptare bashkohet për të shpëtuar shkollën në Shkodër

Arsimi ka qenë gjithmonë rruga më e mirë për tu integruar në çdo shoqëri, dhe të mbyllësh një shkollë është si të mbyllësh një...

Kriza e Koronës, shoqëria në shqetësim për financat individuale

Tani që vala e pandemisë duket sikur po shkon drejt fundit, mijëra mjekë që kanë qenë në vijën e parë të luftës më virusin,...

60 vjet TVSH, 60 vjet histori e televizionit shqiptar

Më 29 prill 1960 për herë të parë Shqipëria do të transmetonte në valë televizive, në atë periudhë si një qendër eksperimentale, sot një...

Të fundit

Greqi/ Ambasada: Gati dokumentat ID deri më datë 24 dhjetor 2020

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë njofton se shtetasit të cilët kanë kryer aplikim për dokumente biometrikë (pasaportë dhe kartë identiteti) deri më...

Turqi/ Portieri shqiptar ndërron ekip, gati për aventurën e re

Portieri shqiptar Gentian Selmani pritet të ndryshojë skuadër, por sërish do të mbetet në Turqi. Sportisti i Menemensporit raportohet se ka arritur marrëveshje me klubin...

Itali/ Ambasada e Shqipërisë njofton mbërritjen e dokumentave ID

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë njofton qytetarët se kanë mbërritur  pasaportë dhe letërnjoftim për ata që kanë aplikuar deri më datën 18...

Greqi / Prezantimi i Organizatës “Jeta_Selanik” në festën e shumëgjuhësisë

Organizata “Jeta” në Selanik mori pjesë në festivalin e shumëgjuhësisë, i cili u organizua nëpërmjet platformës online “Zoom”. Pjesëtaret që përfaqësuan Organizatën “Jeta” u prezantuan...

SHBA / Masa më të rrepta kundër COVID-19

Administrata e Presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në...