shoqata shqiptare

E shtunë, 25 Maj, 2024
E shtunë, 25 Maj, 2024

ETIKETA

shoqata shqiptare

Gjuha amë në Diasporë/Nëna dhe mësuesit, bashkëudhëtarë të fëmijës në emigracion

Në ditën ndërkombëtare të gjuhës amtare “Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi” ka organizuar një telekonferencë me temë “Gjuha amë jashtë kufijve. Nëna dhe...

Australi/ “Shoqata Islamike Shqiptare” fiton çmimin e I nga “Misioni i Shpresës”

Ditën e shtunë, më 28 nëntor në Sidnej të Australisë organizata "Misioni i Shpresës’" ndau çmimet vjetore australiane të "Arritjeve të Muslimaneve në Sidnej". Për...

Greqi/ “E ardhmja e komunitetit”, shoqatat shqiptare takim në Selanik

Federata e Shoqatave Shqiptare në Greqi këtë fundjavë organizoi në qytetin e Selanikut, takimin e radhës në kuadrin e nismës “E ardhmja e komunitetit,...

Gjermani / URACult, një shoqatë ambicioze që lidh gjenaratat dhe kulturat

URACult e.V. është një shoqatë e re që bën bashkë shqiptarët në qytetin e Këlnit dhe landit NRW në Gjermani.Të rinj nga Kosova, Maqedonia...

SHBA / Shoqata Atdhetare Dibra sjell “shpëtimtarë” në liqenin shqiptar

Shoqata Atdhetare Dibra në Nju Jork në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Dibër për të katërtin vit radhazi ka vendosur që marrë pjesë në...

Austri / Shqiptari Valon Halimi sot garon në zgjedhjet komunale

Sot në Styria të Austrisë organizohen zgjedhjet komunale, ku ndër kandidatët garues është edhe shqiptari Valton Halimi. Halimi kandidon për herë të dytë  në “Gemeinde...

Histori / 2 Qershor 1912 krijohej dega e Vatrës në Manchester

2 Qershor 1912, Manchester, New Hampshire. Në dekadën e fundit të shekullit XIX dhe dekadat e para të shekullit XX Shqiptarët e Jugut kur...

Gjermani / Fondacioni “Besa” ndihma për vendlindjen

Ilir Seferi nga fondacioni "Besa" në Bavari ka shpjeguar rolin e Diasporës në kohën e COVID-19. Pasojat e këtij virusi i ndjejnë...

Të fundit

Zvicër/ Hapet një pikë shkollore në Romanshorn të Kantonit të Turgaut

Jemi në fillim apo në fundin e viti shkollor, kjo nuk ka rëndësi, por mbi të gjitha më e rëndësishmja është hapja e pikës...

Greqi/ Ambasadorja takime me autoritetet për pensionet dhe lejet e qendrimit

Ambasadorja e Shqipërisë në Greqi znj. Luela Hajdaraga e shoqëruar nga një grup ekspertësh mbi ligjin e emigracionit ka zhvilluar një takim me Sekretarin...

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

Për herë të parë në historinë e politikës amerikane dhe në institucionet më të larta qeveritare vlerësohen dhe çmohen Shkollat Shqipe, çka na bën...

Ermonela Jaho shkëlqen sërish në Londër me “Donizetti & Friends”

Opera Rara në datën 23 Maj 2024 rrugëtoi në qendër të Londrës, në një ndër skenat më të vjetra të këtij kryeqyteti anglez me...

OKB-ja miraton rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Me 84 vota për, kundër 19 dhe 68 abstenime, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë që përcakton 11 korrikun, ditë...