Ira Londo

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

AUTHOR NAME

Ira Londo

108 POSTIME
0 KOMENTET

Thanas Çarka: Ja përse kandidoj për Këshillin Bashkiak të Athinës

Greqia është sërish, vetëm pak muaj më pas, në ethe elektorale, këtë radhë të pushtetit lokal. Jo më pak të rëndësishme, sidomos pas katastrofës...

Greqi/ Sot takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor, çfarë rrezikon Shqipëria?

Sot në orën 20:15 në Megaro Maksimu, kryeministrinë greke, do të zhvillohet darka jo-formale e organizuar nga kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis me liderët e...

Greqia rizgjedh Mitsotakis, shqiptarët nuk arrijnë të shkojnë në parlament

Një skenë e re politike formohet pas rezultateve të zgjedhjeve të djeshme parlamentare në Greqi, me fitoren e thellë të partisë qeverisëse Demokracia e...

Greqi/Humbja e jetëve në aksidentin tragjik vendi në zi treditore deri në 3 mars

Në zi treditor deri në 3 mars është vendi, me vendim të kryeministrit Mitsotakis pas aksidentit tragjik hekurudhor, me përplasjen kokë më kokë të...

Brenda 4 viteve gati autostrada Janinë-Kallpaq-Kakavijë ja detajet

Në fazën finale të realizimit ka hyrë projekti i segmentit rrugor Janinë-Kallpaq-Kakavijë që lidh kryeqytetin e zonës greke të Epirit me Shqipërinë. Në 2 shkurt...

Greqia i jep fund pandemisë, heq të gjitha masat kufizuese

Pas dy vitesh me lockdown dhe masa të rrepta kufizuese Greqia merr vendimin e shumëpritur. Vendi rikthehet në normalitet menjëherë pas Pashkëve Ortodokse me...

Greqi/ Mbante fëmijët në kushte çnjerëzore, gjykata dënon 30 vjeçaren shqiptare

Dënim 8 vjet për nënën 30-vieçare shqiptare që mbante fëmijët 2, 3 dhe 6 vjeç në shtëpi me buburreca dhe minj. Gjykata greke ka dënuar...

Greqi/ Si lufta në Ukrainë ndikoi edhe në dokumentat e emigrantëve shqiptarë?

Shtyhen afatet e lejeve të qëndrimit dhe të vërtetimeve “blu” (vërtetimi i protokolluar se është dorëzuar dosja e plotë për rinovimin e lejes dhe...

Greqi/ Çfarë parashikon projektligji i ri për pensionet e minoritarëve

Pensionet e minoritarëve janë diskutuar dje në një seancë plenare të posaçme në Greqi. Konkretisht, në nenin 60 të projektligjit të ri të ministrisë...

Greqi/Paketa e rezistencës sociale 1.1 mld euro përfshin masa me afat 3 mujor

Masa 1.1 miliardë euro për 3.2 milionë qytetarë ka shpallur kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis. Me këtë paketë, shuma e masave sociale për vitin 2022...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...