Ira Londo

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

AUTHOR NAME

Ira Londo

103 POSTIME
0 KOMENTET

Greqia i jep fund pandemisë, heq të gjitha masat kufizuese

Pas dy vitesh me lockdown dhe masa të rrepta kufizuese Greqia merr vendimin e shumëpritur. Vendi rikthehet në normalitet menjëherë pas Pashkëve Ortodokse me...

Greqi/ Mbante fëmijët në kushte çnjerëzore, gjykata dënon 30 vjeçaren shqiptare

Dënim 8 vjet për nënën 30-vieçare shqiptare që mbante fëmijët 2, 3 dhe 6 vjeç në shtëpi me buburreca dhe minj. Gjykata greke ka dënuar...

Greqi/ Si lufta në Ukrainë ndikoi edhe në dokumentat e emigrantëve shqiptarë?

Shtyhen afatet e lejeve të qëndrimit dhe të vërtetimeve “blu” (vërtetimi i protokolluar se është dorëzuar dosja e plotë për rinovimin e lejes dhe...

Greqi/ Çfarë parashikon projektligji i ri për pensionet e minoritarëve

Pensionet e minoritarëve janë diskutuar dje në një seancë plenare të posaçme në Greqi. Konkretisht, në nenin 60 të projektligjit të ri të ministrisë...

Greqi/Paketa e rezistencës sociale 1.1 mld euro përfshin masa me afat 3 mujor

Masa 1.1 miliardë euro për 3.2 milionë qytetarë ka shpallur kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis. Me këtë paketë, shuma e masave sociale për vitin 2022...

Greqia publikon masat për parandalimin e shtrenjtësisë

Paketë speciale për përballimin e shtrenjtësisë ka shpallur kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, në Këshillin e Ministrave të ditës së sotme. Greqia gjithashtu është përfshirë në...

Greqi/ Vrasja e familjes shqiptare në Andravida, sot autori dëshmon në prokurori

Hidhet dritë mbi vrasjen makabre të Armando dhe Ekleida Kloçi, me dy fëmijët e tyre të mitur në Andravida, Greqi. Sot në orën12:0 vrasësi,...

Greqi/Kërkesa e Komunitetit Shqiptar: Busti i Skënderbeut të vendoset në Athinë

Një erë e re fryn në Komunitetin Shqiptar në Greqi, falë planit drastik për rritjen e nivelit të aktivizimit, në kuadrin e masave të...

Greqi/ Komuniteti shqiptar solidarizohet me protestën e ukrainasve në Athinë

Komuniteti shqiptar në Greqi merr pjesë në protestën e mesditës së sotme në Athinë kundër ndërhyrjes ruse në Ukrainë. Thirrjes për protestë pro paqes...

Greqi/Vrasja e 19-vjeçarit, në pranga një shqiptar, tjetri arratiset në Shqipëri

Vijojnë hetimet për arrestimin e huliganëve që vranë 19 vjeçarin grek Alqis Kambanu të hënën pas mesnate në Selanik. Me ndërhyrjen e Gjykatës së...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...