Aktualitet

E hënë, 22 Prill, 2024
E hënë, 22 Prill, 2024

Aktualitet

Vizita e paharrueshme në Kosovën e pasluftës dhe 99-vjetori i Prof. Repishtit

Nga Harry Bajraktari Në 99-vjetorin e Prof. Sami Repishtit, gjej...

“Ç’ka Ka Qëllu” sërish në listën e restorantet më të mira të New York për 2024

“Ç'ka Ka Qëllu”, një restorant shqiptar në Nju Jork,...

“Vatra”, 6 vjet pa një nga figurat më emblematike të saj, Agim Karagjozin

Ish-Kryetar për dy dekada, inxhinier Agim Karagjozi, President Nderi...

Ne Selanik u promovua botimi në greqisht i dy romaneve të Edmond Shallvarit

Në ditët e fundit të marsit (më 27 mars...

Gëzuar 90-vjetorin e lindjes, Ofelia shqiptare, Margarita – Nga Kozeta Zylo

Lotët e Margaritës duke luajtur në filma janë lot...

Kanada/ Një mbrëmje përkujtimore për të nderuar valltaren shqiptare, Lili Cingu

Mbrëmja e 24 marsit shënoi një sukses tjetër të...

Sami Repishti personaliteti shqiptar i Universitetit Adelphi në New York  

Nga Prof. Gjon Frani Ivezaj Shpesh në diasporën shqiptaro amerikane,...

Itali/ Denata Ndreca në garë për çmimin e rëndësishëm “Strega Poesia”

Vëllimi poetik "A nord delle mie costole", (Në veri...

Dy mësues shqiptarë të Kosovës vlerësohen nga Presidenca e Finlandës

Dy mësues shqiptarë me origjinë nga Kosova, Myrvete Uka...

Vizita e paharrueshme në Kosovën e pasluftës dhe 99-vjetori i Prof. Repishtit

Nga Harry Bajraktari Në 99-vjetorin e Prof. Sami Repishtit, gjej...

“Ç’ka Ka Qëllu” sërish në listën e restorantet më të mira të New York për 2024

“Ç'ka Ka Qëllu”, një restorant shqiptar në Nju Jork,...

“Vatra”, 6 vjet pa një nga figurat më emblematike të saj, Agim Karagjozin

Ish-Kryetar për dy dekada, inxhinier Agim Karagjozi, President Nderi...

Ne Selanik u promovua botimi në greqisht i dy romaneve të Edmond Shallvarit

Në ditët e fundit të marsit (më 27 mars...

Gëzuar 90-vjetorin e lindjes, Ofelia shqiptare, Margarita – Nga Kozeta Zylo

Lotët e Margaritës duke luajtur në filma janë lot...

Kanada/ Një mbrëmje përkujtimore për të nderuar valltaren shqiptare, Lili Cingu

Mbrëmja e 24 marsit shënoi një sukses tjetër të...

Sami Repishti personaliteti shqiptar i Universitetit Adelphi në New York  

Nga Prof. Gjon Frani Ivezaj Shpesh në diasporën shqiptaro amerikane,...

Itali/ Denata Ndreca në garë për çmimin e rëndësishëm “Strega Poesia”

Vëllimi poetik "A nord delle mie costole", (Në veri...

Dy mësues shqiptarë të Kosovës vlerësohen nga Presidenca e Finlandës

Dy mësues shqiptarë me origjinë nga Kosova, Myrvete Uka...

Të fundit

Fuqia e një gruaje në zërin e Emina Cunmulajt

Emina Cunmulaj ka qënë e ftuara speciale e mbrëmjes së organizuar nga Albanian Roots Club në St. Francis College, një takim ku ajo ku...

70 përqind e shqiptarëve të Shqipërisë me llogari bankare

Tremujori i parë i vitit janar-mars 2024, ka treguar një rritje të përshpejtuar me 36 përqind (rreth 18 mijë transaksione më shumë) të transaksioneve...

Shqipërim Arifi: Shkarkimi im si kryetar u bë nga Vuçiç në bashkëpunim me Kurtin

Pasi njoftimit të presidenti serb Aleksandër Vuçiç për largimin nga posti i kryetarit të komunës së Luginës së Preshevës, Shqipërimi Arifi, bëri përgjegjës për...

Shpërndahet kuvendi komunal i Preshevës, emërohet organi i përkohshëm drejtues

Në gazetën zyrtare të Republikës së Serbisë është publikuar vendimi i qeverisë për shpërbërjen e Kuvendit Komunal të Preshevës dhe emërimi i organit të...

Media amerikane: Shqipëria, vizitoni vendet më të bukura në perlën e Ballkanit

Fshatra piktoreske në majë të kodrave, vende të jashtëzakonshme antike, plazhe parajsore dhe male spektakolare… Këto janë 10 vendet më të bukura që duhen vizituar...