Pashko R. Camaj

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

AUTHOR NAME

Pashko R. Camaj

13 POSTIME
0 KOMENTET

Nga “përfundimi” i pandemisë te vaksinat përforëcuese

Që nga fillimi i pandemisë COVID-19, një pyetje dominuese ka qenë: kur do të "mbarojë” pandemia?  Në ditët e para të 2020-ës, shumë e...

Variantet e reja të Covid gjithnjë e më të buta, kjo është ajo që priste shkenca

Nënvarianti i fundit i Koronavirusit që u bë dominues në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera është gjithashtu, në shumë mënyra, më...

COVID-19, Rreziku i përhapjes dhe një interpretim statistikor…

Kohët e fundit, ndoshta si një ndryshim në politikë, këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit Joe Biden, Dr. Anthony Fauci, duke reflektuar një virus qe...

COVID-19: A po kalon pandemia në endemi?

Ndërsa po mbyllim vitin e dytë të kësaj pandemie globale, ka disa mënyra për të parë ndikimin që pati Covid-19, si këtu në Shtetet...

Omicron/ A mund të përcaktojë përfundimin e pandemisë shpejtësia e përhapjes

Vala më e fundit Covid-19 po përhapet si një zjarr i egër. Ndërsa ka disa lajme të mira, shumë të nevojshme, për ashpërsinë e...

Omicron-Varainti më i ri i Coronavirusit, arsye për shqetësim, jo për panik

Me fillimin e sezonit të festave te fundvitit, dhe ndërsa vjeshta kthehet në dimër, Koronavirusi na ka kujtuar sërish se ka në plan të...

Vaksinat përforcuese, antitrupat dhe mbrojtja nga Covid-19

Që nga fillimi i shpërndarjes së vaksinës kundër Covid-19 në Dhjetor të vitit të kaluar, në Shtetet e Bashkuara (SHBA)  janë administruar më shumë...

A po afrohet fundi i COVID-19?

Numrat, si globalisht ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara tregojnë rënie të shpejtë të rasteve të Covid-19 gjatë muajit të fundit, duke zbuluar shenja...

COVID-19 / Prania e pandemisë për të pavaksinuarit vazhdon

Vera e vitit 2021, të paktën për ne këtu në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) filloi me një premtim të mirë. Në Ditën...

Rëndësia e vaksinimit në parandalimin e përhapjes së varianteve të reja

HEZITIMI NDAJ VAKSINAVE DHE PASOJAT Në një botë që është e lidhur në një rrjet të gjerë, të padukshëm, me dendësi befasuese të ndërlidhjeve tona...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...