Aktualitet

E diel, 21 Prill, 2024
E diel, 21 Prill, 2024

Aktualitet

SHBA/ Më 1 prill, fillon rritja e tarifave të formularëve të emigracionit

Tarifat e pjesës më të madhe të aplikimeve që...

SHBA/ Themelohet në Boston shoqata Labëria, ”Nderi i kombit”

Në vitin 1908, në qytetin e Vlorës u krijua...

Policia e Gjenevës: Komuniteti shqiptar në Zvicër shembull integrimi

Policia e Kantonit të Gjenevës gjatë një konference për...

Shoqata “Sharri” në St. Gallen, një vatër e ruajtjes së kulturës kombëtare!

Shqiptarët në Zvicër dallohen për angazhimin e tyre ndër...

“Katër i Radës – Kujtime pezull” 27 vjet pas tragjedisë

Ditën e enjte, më 28 mars, në orën 19:00,...

La Repubblica: I diplomuari i pari i verbër, Kledian Leka dhe forca e vullnetit

Në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike të Parmës është diplomuari...

Një milionë turistë në dy muajt e parë,rritet numri i suedezëve dhe norvegjezëve

Në dy muajt e parë të vitit Shqipëria është...

Kosova “anëtarja” më e re e asociuar e Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Prej sot Kosova është de facto anëtarja më e...

Zvicër/ “Ninullë” i Adrian Asllanit filmi më i mirë në Festivalin “Movie Day”

Të rralla janë rastet, kur filmi i parë debutues,...

Pilotja shqiptaro-amerikane që bombardoi Serbinë: U paraqita sapo u bë thirrja

Njëzet e pesë vjet më parë, NATO-ja filloi fushatën...

SHBA/ Më 1 prill, fillon rritja e tarifave të formularëve të emigracionit

Tarifat e pjesës më të madhe të aplikimeve që...

SHBA/ Themelohet në Boston shoqata Labëria, ”Nderi i kombit”

Në vitin 1908, në qytetin e Vlorës u krijua...

Policia e Gjenevës: Komuniteti shqiptar në Zvicër shembull integrimi

Policia e Kantonit të Gjenevës gjatë një konference për...

Shoqata “Sharri” në St. Gallen, një vatër e ruajtjes së kulturës kombëtare!

Shqiptarët në Zvicër dallohen për angazhimin e tyre ndër...

“Katër i Radës – Kujtime pezull” 27 vjet pas tragjedisë

Ditën e enjte, më 28 mars, në orën 19:00,...

La Repubblica: I diplomuari i pari i verbër, Kledian Leka dhe forca e vullnetit

Në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike të Parmës është diplomuari...

Një milionë turistë në dy muajt e parë,rritet numri i suedezëve dhe norvegjezëve

Në dy muajt e parë të vitit Shqipëria është...

Kosova “anëtarja” më e re e asociuar e Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Prej sot Kosova është de facto anëtarja më e...

Zvicër/ “Ninullë” i Adrian Asllanit filmi më i mirë në Festivalin “Movie Day”

Të rralla janë rastet, kur filmi i parë debutues,...

Pilotja shqiptaro-amerikane që bombardoi Serbinë: U paraqita sapo u bë thirrja

Njëzet e pesë vjet më parë, NATO-ja filloi fushatën...

Të fundit

“Forbes” vlerëson shkodranin Kevin Sekniqin për idenë novatore

Kevin Sekniqi është shqiptari i radhës i përfshirë në renditjen e prestigjiozes Forbes. 30 vjeçari shqiptar është një nga themeluesit e start-up-et më të suksesshme...

Edicioni i parë i FjalaFest, ja katër titujt finalist për çmimin e përkthimit

Janë katër libra në garë për Çmimin e Përkthimit nw festivalin e parë “FjalaFest 2024”, aktivitet i organizuar nga Albania Letteraria, Slow Mill dhe...

Foto Dite/ Nga Selaniku në Vjenë për të mësuar bashkë gjuhën shqipe

Ditën e djeshme në ambientet e SHFMU Jagdgasse 22, në Vjenë ku edhe mbahet mësimi i gjuhës shqipe për fëmijët e komunitetit shqiptar në...

Kroaci/Vizita e Destanit e Jakurtit pasqyrë e marrëdhënieve të forta në Diasporë

Aktivitetet e komunitetit shqiptarë në Kroaci këtë fundjavë janë pësuara nga vizita e dy personaliteteve në Diasporë, Kryetarit të Nderit të Rrjetit Global të...

1894/ “The Youth’s Companion”: Jehona” – Telefoni shqiptar

Thuhet se shqiptarët flasin në distancë pa ndihmën e rrymës elektrike. Në vendin e tyre malor, ata e transmetojnë fjalën nga maja në majë...