Aktualitet

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Aktualitet

Sot Tirana kryeqyteti i BE/Shtatë temat që do të diskutohen në samit dhe agjenda

Tirana është kthyer sot në kryeqytetin e Europës, pasi...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 18 nëntor

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që...

Spanjë/”Kur xhirohej një film” pjesë e ciklit Gratë kineaste dhe Perdja e Hekurt

Kinoteka "Doré" në bashkëpunim me Muzeun Kombëtar "Reina Sofia"...

Greqi/ Për herë të parë pajisen me dokumenta biometrike shqiptarët në burgje  

Ministra për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar...

Përkujtohet çelja e seminarit italo-shqiptar të Palermos

288 vjet më parë u çel seminari italo-shqiptar i...

TIA: Fluturimet e datës 6 dhjetor, pasagjerët 4 orë përpara në aeroport

Tirana Airport Partners (TIA) informon të gjithë pasagjerët të...

Itali/ Migrimi femëror, rasti shqiptar mes së shkuarës dhe së ardhmes

U zhvillua në Romë nisma "Migrazioni al femminile: il...

Foto Dite/ Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Vjenë, festojnë 28 Nëntorin

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Vjenë, kanë...

Pas 3 dekadash rikthehen ekspeditat e etnografisë,dëshmitë e fundit të traditave

Rikthehen pas 30 vitesh ekspeditat në terren, në gjurmët...

Deputeti francez: Lidhja e kombeve u zmbraps në mbrojtjen e çështjes shqiptare

“Le Matin” ka botuar, të premten e 1 korrikut...

Sot Tirana kryeqyteti i BE/Shtatë temat që do të diskutohen në samit dhe agjenda

Tirana është kthyer sot në kryeqytetin e Europës, pasi...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 18 nëntor

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që...

Spanjë/”Kur xhirohej një film” pjesë e ciklit Gratë kineaste dhe Perdja e Hekurt

Kinoteka "Doré" në bashkëpunim me Muzeun Kombëtar "Reina Sofia"...

Greqi/ Për herë të parë pajisen me dokumenta biometrike shqiptarët në burgje  

Ministra për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar...

Përkujtohet çelja e seminarit italo-shqiptar të Palermos

288 vjet më parë u çel seminari italo-shqiptar i...

TIA: Fluturimet e datës 6 dhjetor, pasagjerët 4 orë përpara në aeroport

Tirana Airport Partners (TIA) informon të gjithë pasagjerët të...

Itali/ Migrimi femëror, rasti shqiptar mes së shkuarës dhe së ardhmes

U zhvillua në Romë nisma "Migrazioni al femminile: il...

Foto Dite/ Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Vjenë, festojnë 28 Nëntorin

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Vjenë, kanë...

Pas 3 dekadash rikthehen ekspeditat e etnografisë,dëshmitë e fundit të traditave

Rikthehen pas 30 vitesh ekspeditat në terren, në gjurmët...

Deputeti francez: Lidhja e kombeve u zmbraps në mbrojtjen e çështjes shqiptare

“Le Matin” ka botuar, të premten e 1 korrikut...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...