Aktualitet

E hënë, 20 Shtator, 2021
E hënë, 20 Shtator, 2021

Aktualitet

Gjermani/ Kastriot Krasniqi, kandidati shqiptar për deputet në Bundestag

Me 26 shtator 60,5 milionë qytetarë gjermanë do të...

Sot në Vatër promohet libri “Lideri nuk lind …bëhet” i studiueses Iris Halili

Libri i autores shqiptare, Iris Halili “Lideri nuk lind...

Epifania në Horën e Arbëreshëve dhe simbolika e portokallit

Në mëngjesin e 6 janarit në Horën e Arbëreshëve,...

Alarmi/ Në 9 muaj mbi 3 mijë e 500 qytetarë të Kosovës hoqën dorë nga shtetësia

Sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së Punëve...

Analiza/Punësimi në BE po rritet ndjeshëm, por rimëkëmbja nuk është arritur ende

Në Forumin Ekonomik të Brukselit në qershor, Ursula von...

Berat/ Mirush Kabashi përlot me poezinë për Nënë Terezën: Krenari e Shqipërisë

Personalitete të shquara të artit nga Shqipëria e Diaspora...

SHBA/ Ruajtja e traditës në restorantet e shqiptarëve në Bronx

Gazeta amerikane "New York Post" i ka dedikuar një...

Mblidhet pas pandemisë Kryesia e Unionit të Bizneseve Shqiptare Gjermane

Kryesia e Unionit të Bizneseve Shqiptare Gjermane, e kryesuar...

E rëndë, humb jetën shqiptari në Itali, po kujdesej për pemët në një fermë

Një 42-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në mënyrë të...

Destinacione shqiptar/ Zbuloni ujëvarat e Tiranës

Tirana është e bekuar me bukuritë natyrore që gjenden...

Gjermani/ Kastriot Krasniqi, kandidati shqiptar për deputet në Bundestag

Me 26 shtator 60,5 milionë qytetarë gjermanë do të...

Sot në Vatër promohet libri “Lideri nuk lind …bëhet” i studiueses Iris Halili

Libri i autores shqiptare, Iris Halili “Lideri nuk lind...

Epifania në Horën e Arbëreshëve dhe simbolika e portokallit

Në mëngjesin e 6 janarit në Horën e Arbëreshëve,...

Alarmi/ Në 9 muaj mbi 3 mijë e 500 qytetarë të Kosovës hoqën dorë nga shtetësia

Sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së Punëve...

Analiza/Punësimi në BE po rritet ndjeshëm, por rimëkëmbja nuk është arritur ende

Në Forumin Ekonomik të Brukselit në qershor, Ursula von...

Berat/ Mirush Kabashi përlot me poezinë për Nënë Terezën: Krenari e Shqipërisë

Personalitete të shquara të artit nga Shqipëria e Diaspora...

SHBA/ Ruajtja e traditës në restorantet e shqiptarëve në Bronx

Gazeta amerikane "New York Post" i ka dedikuar një...

Mblidhet pas pandemisë Kryesia e Unionit të Bizneseve Shqiptare Gjermane

Kryesia e Unionit të Bizneseve Shqiptare Gjermane, e kryesuar...

E rëndë, humb jetën shqiptari në Itali, po kujdesej për pemët në një fermë

Një 42-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në mënyrë të...

Destinacione shqiptar/ Zbuloni ujëvarat e Tiranës

Tirana është e bekuar me bukuritë natyrore që gjenden...

Të fundit

Turistë polakë në malin e Tomorrit

Turistë polakë iu ngjitën malit të Tomorrit në një guidë të gjatë turistike me ndihmën e operatorëve turistikë lokalë të Beratit. Lajmi bëhet i ditur...

Gjermani / Lazim Destani në takimin tradicional letrar “Azem Shkreli”

Sot në Dyseldorf u mbajt Takimi Tradicional Letrar “Azem Shkreli”. Nën organizimin e Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani ky manifestim...

Kujtime nga jeta dhe veprimtaria e tij e Pino Cacozza në muajin e tij të lindjes

Federata e Shoqatave Arbëreshe (FAA) kujtoi në muajin e tij të lindjes arbëreshin Pino Cacozza. U zgjodh pikërisht kolegji ku Cacozza studioi, “Shën Adrian” për...

Kosovë-Shqipëri, drejt mbledhjes së shtatë të dy qeverive

Qeveritë e Kosovës e Shqipërisë pritet të mbajnë mbledhjen e shtatë të përbashkët në Prishtinë, këtë vit, pas të gjashtës në Tiranë në 2...

Në punë me pasaportë vaksinimi/ Italia e bën me detyrim si në shtet dhe privat

Nga 15 tetori, Italia do të kërkojë pasaportë vaksinimi për të gjithë punonjës si në sektorin shtetëror ashtu edhe atë privat. administrata publike është...