Ornela Radovicka

E enjte, 23 Mars, 2023
E enjte, 23 Mars, 2023

AUTHOR NAME

Ornela Radovicka

13 POSTIME
0 KOMENTET

Arbëreshi Lekë Matrënga, Mësuesi që hapi shkollën e parë shqipe më, 1587

Të dashur mësuesemësues, sipas traditës arsimore nesër është Festa e mësuesit, por nuk të ndalem e flas për atë atmosferë bukolike, plot gjallëri mes...

Arbëreshët, shqiptarët, dhe hebrenjtë

Hebrenjtë nuk ishin pushtues, vetëm me pushtuesit shqiptari është i egër! Për shqiptarët hebrenjtë nuk ishin “të huaj”, ata ishin “Mysafir” ndoshta se shtëpia e...

Një udhëtim mbi punën dhe veprën e Zotit Antonio Bellusci në 88 vjetorin e tij

Në një cep të Kalabrisë, zhytur në Parkun Kombëtar Pollino,ndër më të mëdhenjtë në Itali, ku dimri është disi i ashpër, por vera me...

Gorbaciovi, reflektimi i një emigranti

Falë Politikës së Gorbaciovit, edhe ne shqiptarët e  emigruar shpërthyem zinxhirat, për një jetë më të mirë nëpër botë. (nota reflektim nga syri i një...

“Një herë pleqtë rrëfjejën”, antologjia e gojëdhënave Arbëreshe

Një prej eksponentve të botës arbëreshe sot është edhe Profesor Mario Massaro. Mjafton pak sekonda dhe ti ndihesh sikur e njeh prej kohësh. Ta lejon...

“Masakra e Portellës”, kur mafia siciliane vuri dorë mbi arbëreshët

Sot mbushen 75 vjet, nga ajo ditë e zymtë e 1 Maji, që nisi si një  manifestim pajqësor, por që ngelën të vdekur 11...

Dita e Verës në kohë lufte/Arbëresh- italian- ukrainas në një frazë “O Sole mio”

Me rastin e ditës së Verës, festës tradicionale në të gjithë Shqipërinë, por në veçanti karakteristike në qytetin e Elbasanit, mendova si urim të...

Intinerari Arbëresh Palermo- Contessa Entellina – Kundisa

E bukur është Sicilia, por e mbrekullueshme ngelet Contessa Entelina - Kundisa arbëreshe, ku ngrihet perpendikolare, zhytur në ngyrën e artë dhe esmeraldë, edhe...

Feja e Shqiptarit është Shqiptaria

Ishte data 2 nëntor 2021 rreth orës 10, kur nga aeroporti i Romës, Dr. Bucaj, ish kryetari i “Vatrës” dhe editori i “Diellit”, së...

Kostumet arbëreshe si ide për ringjalljen e etnisë dhe ruajtes së rrënjëve

Mbi kërkimet për kostumet arbëreshe të Kundisës janë bërë shumë kërkime por vetëm disa prej tyre kanë dhënë një kontributë të madh. Le të...

Të fundit

Shqiptarja vlerësohet nga qeveria Italiane si shkencëtarja më e mirë

Ornela Dardha është shkencëtarja shqiptare, lektore e lartë në shkencat kompjuterike në Universitetin e Glasgow, që është dekoruar nga qeveria italiane me çmimin e...

Java e Madhe e pashkëve Arbëresh

Java e Shenjtë Arbëreshe, e njohur ndryshe si Java e Madhe apo Pashkët arbëreshe janë një nga ngjarjet historike dhe kulturore të arbëreshëve të...

BM/Kadija:Nëse do ishim komunitet kriminelësh,s’do ishin kryebashkiakët mes nesh

Kreu i qeverisë, Edi Rama udhëtoi sot drejt Britanisë, kudo të zhvillojë një vizitë 3 ditore. Në takimin me kryeministrin Rishi Sunak, në fokus...

115 vite më parë, Fan Noli mbante meshën e parë shqipe në SHBA

Më 22 mars 1908, në Boston të SHBA-së, At Theofan Stilian Noli, i njohur si Fan Noli, festoi meshën e parë në gjuhën shqipe....

Itali/ Integrim dhe identitet, hapet shkolla shqipe në Fano

Në qytetin Fano në Marche të Italisë falë Lidhjes së Mësuesve Shqiptarë të Italisë në bashkëpunim me shoqatën “Ilirjanët” dhe të gjithë komunitetit shqiptar...