opkryesor

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

opkryesor

Zgjidhja e Gjiknurit për votën e emigrantëve

Nga Ylli Pata Dy ditët e fundit ka nisur një ofensivë e vërtetë në rrjete sociale dhe media online duke cekur ҫështjen e votës së...

Deutsche Welle në shqip në 28 vjetorin e saj

Të punosh në media gjermane, veçanërisht në “Deutsche Welle”, shkurt DW, është fat dhe privilegj për këdo që ka zgjedhur si profesion gazetarinë. Por,...

Iso Labe në Sokratus…

Sokratus është një ndër rrugët e qendrës së Athinës. Omonias, rrethit të saj, i vjen tangjent për të kapërcyer nëpër dy rrugët kryesore që...

Fuqia e referencës letrare dhe autoriale në njësimin e shkrimtarit Adnan Mehmeti

“Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë (Autorë dhe vepra)” është një libër me rreze veprimi më të gjerë sesa një reference tavoline, për lexuesit shqiptarë, të interesuar...

Për çfarë janë shqiptarët të parët në botë?

Nga Shpëtim Nazarko  Po e shikoja me kërshëri fjalën që mbajti për librin e fundit të Mustafa Nanos historiani që për mua është më i...

Përralla për shpërbërjen e BE-së prej krizës së Coronës

Për shkak të pandemisë dhe mungesës së solidaritetit BE-ja gjendet në një krizë të vërtetë dhe është në rrezik, thuhet shpesh në këto momente....

27 vite jeta e një komuniteti në ekran

Një ndër ekranet më të vjetra të Diasporës së re shqiptaro-amerikane me qendër në Nju Jork, SHBA është “Albanian Culture TV”. Transmetimet e para...

Turizmi dhe COVID! Ku do ti kalojmë pushimet këtë vit?

Në këtë periudhë të vështirë për njerëzimin, çdokush përpiqet të jetë optimist për të ardhmen post-pandemie, edhe se është e vështirë për shumëkënd të...

Kadare për dashurinë, femrat, pasionin dhe pendesën

Sipas një bisedë të lirë me shkrimtarin Ismail Kadare në Paris. Zoti Kadare, më ka bërë përshtypje krahasimi i bashkëshortes suaj, zonjës Elena, në një...

Ndërtuesit shqiptarë në ekonominë greke

”Mbi kurrizin tim kanë peshuar aq gurë sa do të bëhej një mur me gjatësi sa këtu në Kakavi...” Na është bërë organike tashmë sa...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...