Gjergji Kajana

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

AUTHOR NAME

Gjergji Kajana

15 POSTIME
0 KOMENTET

Itali/ Fotografja Eriselda Xhaferri ekspozon në nismën kundër dhunës ndaj grave

Nën drejtimin e presidentes së shoqatës socio-kulturore “Bota Blu” Mihaela Mitrut dhe në kuadër të nismave për Ditën Ndërkombëtare Për Eliminimin E Dhunës Ndaj...

Intervista/Alda Kushi: Si u integrova në Itali përmes sistemit akademik

Alda Kushi, prej 12 vitesh jeton në Bari, ku ka ndërthurur mësimdhënien e kërkimin shkencor me aktivizmin politik, e së fundmi edhe me shoqatën...

Raporti i Emigracionit 2022: 43O mijë shqiptarë në Itali, bashkësi e konsoliduar

Përmes eventesh të njëkohshme, në 27 tetor u paraqit Raporti Statistikor mbi Emigracionin për vitin 2022 për Italinë kuruar nga qendra studimore e kërkimore...

Giorgia Meloni dhe vizioni i Italisë së kërcënuar

Në 25 shtator e djathta italiane ka fituar thellë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Lideri simbol i triumfit është Giorgia Meloni, kryeministrja e ardhshme. Një...

StartUp-et në veri/ Angle Agency në Belgjikë bashkëpunon me Vizion OJF

Implementuar nga Vizion OJF i aktivistes Suela Koçibellinj (eksperte në menaxhimin e projekteve dhe me përvoja formuese në Austri e SHBA, vepron prej 12...

Belgjikë/ Profesionistja e marketingut Ermelinda Hajdari

Sipas informacionit të një agjencie të njohur lokale, rreth 65% e profesionistëve të marketingut në Belgjikë hasin probleme në ndërveprimin me botën dixhitale, terren...

Qasja shqiptare ndaj startup-eve inovative  

Globalizimi, ndërvarësia ekonomike mes vendeve, qarkullimi i lirë i kapitaleve dhe shpërndarja e teknologjisë kanë futur Shqipërinë në procesin ekonomik emërtuar “new economy”, i...

Alessandro Leogrande dhe mosmbytja e një tragjedie

I ndarë nga jeta një javë më parë, Leogrande, mik i mirë i Shqipërisë, meriton të kujtohet për punën e tij të palodhur, gjithnjë...

Mjeket e ASMAI Zaçe e Hoxhaj në vijën e parë të angazhimit

Artikulli më i fundit i blogut online “Joint Albania” (që del në italisht) trajton karrierën profesionale të mjekeve e kërkueseve shqiptare në Romë, Drieda...

Shqiptarët në Itali: afër, larg, të integruar

Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë Italiane të Punës (përmbajtur në Raportin Vjetor 2020 mbi praninë e emigrantëve në vendin fqinj) në fillim të...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...