Abdurrahim Ashiku

E premte, 3 Dhjetor, 2021
E premte, 3 Dhjetor, 2021

AUTHOR NAME

Abdurrahim Ashiku

16 POSTIME
0 KOMENTET

13 Tetori, dita e Aristidh Kolës

Ai sot do të ishte 76 vjeç e 97 ditë... Moshë e re për një krijues të madh, një studiues të madh të çështjes...

Anton Vasili, ekonomisti që përkundrejt miliardave nuk i dhanë shtëpi

E quajnë Anton Vasili, ekonomist me pasion të thellë për profesionin e tij. Në vitin 1997 ka qenë drejtor i bankës shtetrore në Sarandë....

Kur sillja “Rrugën e Arbrit” në Athinë

Kryeredaktor në një gazetë jetëshkurtër shqipe, si shumë gazeta të tjera që dolën këtyre tre dekadave emigracion grek, si dibran me shpirt e zemër,...

Si sot, 7 Mars, njëzet vjet më parë

Ata ishin shkëndijë e parë e gjuhës shqipe në një vend ku ajo kishte kaluar nëpërmjet tehut të thikës dhe gotës së helmit, në...

Shënime për një familje të thjeshtë mërgimtare…

Kur hidhte hapat e para në atë pjesë të jetës kur njeriu qëndron vetë në këmbë dhe nuk ia ka qejfi ta kapë kush...

13 dhjetori një ditë e madhe mbarë dibrane

Njëzet e tetë vjet të shkuara, saktësisht më 13 dhjetor 1992, u hap zyrtarisht Pika Kufitare e Bllatës, u përqafuan për të mos u...

Haki Stërmilli me penë e maliher në betejën për Dibrën

Në Dibër presidenti ynë zbrazi një “thes” me dekorata që nga më e larta akorduar “Gjeneralit me shajak” Elez Isuf Ndreu dhe të tjerë,...

Një 100 vjetor që duhet përkujtuar e festuar në masën e luftës së Vlorës

- Vlora, me pushkën gjithë shqiptare, i hodhi italianët në det... - Dibra me pushkën vetëm të “Nëntë maleve të saj”, i hodhi serbo-jugosllavët në...

Iku një burrë, një mjek, një njeri, Sabit Brokaj i Bratajt

Meditime nga larg Ai, Sabit Brokaj, mjeku, politikani, BURRI me germa kapitale, mësoj se iku... Më dhembi... Fort më dhembi... Ishim miq... Miqësi lindur e rritur, odave të burrave... E kam takuar për herë të...

Rruga e mundimshme drejt gjuhës shqipe në komunitetin shqiptar në Greqi

Nuk e di sa hoqën dhe çfarë rruge ndoqën rilindësit për të ardhur tek Abetarja e parë dhe shkolla e parë shqipe. Nuk e di...

Të fundit

La Zvicrën për Shqipërinë/ Historia e menaxherit më të ri turistik

Krist Dodbibaj, pas studime në një ndër shkollat më të mira të profilit Hoteleri-Turizëm në Botë që ndodhet në Zvicër, do të kthehet në...

Francë/ Gati dokumentet për aplikimet deri më 5 nëntor

Ambasada shqiptare në Francë ka njoftuar mbërritjen e dokumenteve për aplikimet deri më 5 nëntor dhe ato mund të tërhiqen fizikisht pranë ambienteve të...

Omicron-Varainti më i ri i Coronavirusit, arsye për shqetësim, jo për panik

Me fillimin e sezonit të festave te fundvitit, dhe ndërsa vjeshta kthehet në dimër, Koronavirusi na ka kujtuar sërish se ka në plan të...

Greqi/ Vazhdon angazhimi i Ambasadës për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe

Angazhimi dhe mbështetja e Ambasadës shqiptare për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe vazhdon. Oficerja Koordinuese për Diasporën, znj. Joneda Dodaj,wshtw takuar me nxënësit e...

Britani/ Nesër “Royal Albert Hall” këndon shqip

Këngëtarja Vjollca Robelli-Mripa, e njohur me emrin artistik si AJO do të ngjitet mbrëmjen e nesërne në një prej skenave më të njohura botërore...