opkryesor

E martë, 28 Maj, 2024
E martë, 28 Maj, 2024

ETIKETA

opkryesor

Mbresa nga një takim krijuesish realizuar nga “Bijtë e Shqipes”

  Shoqata Mbarëshqiptare Social-Kulturore "Bijtë e Shqipes" në Filadefia  organizoi një veprimtari me një grup krijuesish, që jetojnë në këtë qytet dhe në afërsi të...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Dy fjalë për promovimin e “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës në Zvicër

Botimi i librit “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës në gjuhën gjermane ishte shkas i organizimit të promovimit në Cyrih të Zvicrës. Një mbrëmje ...

SHBA/ Promovohet monografia për Beqir Krasniqi-Bajraktarin

Ditëlindja është një rast i veçantë për të festuar me njeriun që e doni dhe e vlerësoni. Ajo është koha për të reflektuar mbi të...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...

Gëzuar 90-vjetorin e lindjes, Ofelia shqiptare, Margarita – Nga Kozeta Zylo

Lotët e Margaritës duke luajtur në filma janë lot që pikojnë nga syri blu i një gruaje të jashtëzakonshme. Në nder të ikonës së...

Sami Repishti personaliteti shqiptar i Universitetit Adelphi në New York  

Nga Prof. Gjon Frani Ivezaj Shpesh në diasporën shqiptaro amerikane, për dekada me radhë kanë vepruar figura të shquar, të cilët, me veprimtarinë e tyre...

Një tufë  lule për Aleksandër Moisiun!

Në shenjë përkujtimi për Aleksandër Moisiun, si njëri nga aktorët më të mëdhenj botëror me origjinë shqiptare, një grup veprimtarësh: Sylë Muja, Vaxhid Sejdiu,...

Zonjat Ana Malase u mblodhën së bashku si një buqetë lulesh për të festuar Ditën e Gruas në New Jersey

Në mjediset komode të restorantit Grand Marquis, Old Bridge, NJ, zbukuruar me dekore plot ngjyra të larmishme zonjat dhe zonjushat e fisshme vinin grupe...

Të fundit

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin dhe organizimin e "Albanian American Club of Westchester", kryevepra epike e At' Gjergj Fishtës "Lahuta...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas takimit  të Kryeministrit Edi Rama me shqiptarët në Itali. Sipas Bashës, vota e diasporës është detyrë...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shumë shqiptarë të...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në Shqipëri se përse kryeministri Edi Rama ka nevojë për mitingje nëpër qytete të ndryshme evropiane? Duket...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në faqen n°31, një shkrim kritik mbi librin “Beethoven dhe Revolucioni francez — Beethoven and the...