opkryesor

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

opkryesor

Seksioni i shkencave shoqërore i AShAK-ut del kundër Mehmet Krajës

Jo më larg se ditën e djeshme postova një shkrim mbi  ASHAK, askush nga mediet nuk pati këllqe ta botonte, thuaj se po bëja...

Mbi analizën e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës

Synimet destabilizuese të Serbise në Kosovë dhe në Ballkanin Perëndimor Ç’po themi dhe ku po vemi? Vaj medet!  A thua kemi të bëjmë me një raport...

FOL SHQIP – Një emision në shërbim të gjuhës dhe kulturës kombëtare!

Emisioni “Fol shqip”, kushtuar 28 Nëntorit – Ditës së shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë apo siç themi ne në gjuhën e përditshme, Ditën së...

Koncerti madhështor i fundvitit nga Shkollat Shqipe “Alba Life”

Sot në një ditë të dielltë me pak thëllim të ftohtë Shkollat Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit që operojnënë në të gjitha lagjet...

Elina Duni përshëndet Londrën

Nga Anila Kadija Elina Duni, artistja shqiptaro-zvicerane shumë e njohur e muzikës Jazz, një qytetare tashmë që i përket botës, përshëndeti Londrën në këto ditë...

Pse “Shqipja në Diasporë” duhet të jetë një takim mbarëkombëtar i përvitshëm!

Takimi mbarëkombëtar “Shqipja në Diasporë” që u mbajt në Tiranë dhe Shkodër nga data 26-27 nëntor 2022, për hir të rëndësisë dhe nevojës që...

Miqësia shqiptaro-austriake e shekujve    

“Miqësia e vërtetë është e drejtë dhe e guximshme” (Shiler) Në çdo fund viti sërish të dalin para veprat e gjithë atyre që botën e...

“Shqipja në Diasporë”, takimi mbarëkombëtar në shërbim të gjuhës kombëtare

Të rralla janë aktivitetet të një përmase siç ishte takimi “Shqipja në Diasporë” organizuar në Tiranë e Shkodër me datën 26 - 27 nëntor...

“Dardania” festoi 28 Nëntorin, bashkë me shqiptarët e të gjitha trojeve

SH.K.A “Dardania” festoi 28 nëntorin, bashkë me shqiptarët e të gjitha trojeve, këtë fundjavë. Edhe pse disa ditë pas festës së Flamurit dhe Pavarësisë...

Shembuj suksesi dhe risi në mësimdhënien e gjuhës shqipe në diasporë

”Takim i sotëm “Shqipja në diasporë” përpos që na inkurajon në misionin e mësuesit, na bënë edhe më të ndërgjegjshëm të ecim të bashkuar...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...