opkryesor

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

opkryesor

Sfidat ekonomike të COVID-19

Mendimi i ri ekonomik-strategjia Shfaqja e pandemisë globale të koronavirusit, shkaktoi probleme të shumëllojshme në aktivitetet ekonomike në shumë vende të botes. Në këto rrethana,...

Përmasat e vërteta të shtetarit shqiptar dhe të pathënat e qeverisë së Vlorës

Kur lëvizja për Pavarësi mori përmasa gjithëkombëtare, në të cilën morën pjesë gjithë shtresat e popullsisë, për lirinë e Shqipërisë luftuan krah për krah bujku...

Patrioti liberal Veli Hashorva dhe Gazeta “Drita” e Gjirokastrës 1920-1924

Dr. Dorian Koçi  Gazetaria moderne shqiptare i ka rrënjët e veta në humusin kulturor të qytetit të Gjirokastrës.Brenda një harku 10 vjeçar 1920-1930 në qytetin...

Trojet reale të Shqipërisë sipas historianëve dhe personaliteteve botërore

Autorë të ndryshëm dhe specialistë të gjeografisë kanë shpjeguar me të dhënat e tyre për madhësinë e trojeve shqiptare. Sami Frashëri thoshte se “Shqipëria...

Mbi studimin “Toponimia e Gollobordës”, vepër e çmuar për vlerat etnokulturore

Vepra “Toponimia e Gollobordës” e studiuesit Prof Dr Fatmir Terziu “Mjeshtër i Madh” lexohet me shumë kënaqësi. Kjo është një vepër me vlera të...

Duhet të jeni të gëzuar që iu mbrojti Aleanca më e fuqishme në botë

Historia e emigracionit shqiptar në Zelandë të Re nis në gjysmën e dytë të shekullit XX-të dhe arrin kulmin në vitin 1999 të shekullit...

Sa e lehtë është të jesh Patriot në vitin 2020

Sa e lehtë është të jesh sot Patriot,  jo si dikur… Patriotët shqiptar kanë kaluar peripeci të shumta. Ata kanë humbur familjen, kanë humbur pasurinë,...

“I burgosuri” një film i madh me një peng të vogël!

Mbi premieren ne kinemane franceze te filmit “Delegacioni” me skenar të Artan Minarolli e me regji të Bujar Alimani. Shpesh me ezaurimin e temave të...

Nga ditari një emigranti / Si sot, 21 korrik, 24 vjet më parë…

Si sot, 21 korrik, 24 vjet të shkuara, me djalin katërmbëdhjetë vjeç përdore, kalova kufirin shtetëror në pikën kufitare në Kakavijë. Atë ditë, në ditar...

Kostumi Shqiptar… Sipas Faik Konices

Kur flasim për veshjen shqiptare, është e nevojshme të bëjmë një shpjegim. Shqiptarët janë tepër individualistë, aq sa nuk mund të kenë një veshje...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...