Sokol Demaku

E martë, 21 Mars, 2023
E martë, 21 Mars, 2023

AUTHOR NAME

Sokol Demaku

19 POSTIME
0 KOMENTET

Suedi/ Qendra Kulturore “Migjeni’ boton antologjinë ”Sofra poetike Borås 2023”

Pas një pune të gjatë dhe frytëdhenëse anëtar të Qendres Kulturore Shqiptare Migjeni në Borås të Suedisë dorëzuan në shtyp në shtypshkronjën e shtëpisë...

Krenari nga Suedia

Më 28 janar 2023 isha në atë Bibliotekë në mbedhjen vjetore te Lidhjes së Përkthyesve dhe u ndjeva krenar me këtë me Rizah Sheqiri,...

Në 555 vjetorin e vdekjes së kryetrimit Gjergj Kastrioti – Skënderbeu

Por mjerisht! Burri, i cili ishte më i denj për t’u bërë i pavdekshëm, ishte gati të i paguante natyrës thesarin, të zbresë në...

Ditët e letërsisë suedeze në Maqedonin e Veriut

Në kuadër të projektit ”Java e letërsisë suedeze në Maqedonin e  Veriut” për dy ditë me radhë u mbajtën ditët e letësisë suedeze në...

Ditët e Shkrimtarëve të Suedisë Perëndimore në Alingsås

E pranishme edhe e madhje shoqatë kulturore me vlera kombëtare si e kemi cekur edhe shumë herë më parë Ambasadorja e gjuhës, kulturës dhe...

Suedi/ U promovua në Borås libri mbi historin, kulturën dhe traditën shqiptare

Në prezencën e shumë miqëve, artdashësve, popeteve, shkrimtarëve, punetorëve politiko – kulturor të qytetit Borås por edhe nga qytete tjera suedeze sot në sallën...

Arritjet e ambasadorëve të kulturës shqiptare në Skandinavi nuk kanë të ndalur

Siujdhesën Skandinave këto ditë e ka përfshi vala e vapës ku temperatura në termometor sot në Parkun e qytetit Borås në shkallën e  termometrit...

Poezia shqipe jehoi fuqishëm në minifestivalin e tekstit në Ulricehamn në Suedi

Pas pushimeve te sukseshme poetë, shkrimtar anëtar të shoqatës më aktive shqiptare në mërgatë konkretisht me vendqendrim në qytetin e vogël pitoresk të Suedisë,...

Edhe tre libra në shqip në raftet e Bibliotekës Botërore në Stockholm

Mirësevini në raftin e librave shqip në www.varldensbibliotek.se. Kështu sot është shenuar në faqen zyrtare të Bibiotekës Botërore në Stockholm të Suedisë me rastin e...

Poezia shqipe prezantohet në festivalin ndërkombëtar në Suedi

Në organzim të Komunës së Tranås, Shoqatës kulturore Kultivera, Literaturcetnrum, Populär poesi, Regjioni i Jönköping, Akademisë Suedeze, Kulturens dhe Këshllit Komëtar për Kulturë të...

Të fundit

Photo Day/ Shepparton Albanian Harvest Festival

The biggest festival of Albanian culture in Australia "Shepparton Albanian Harvest Festival" was held yesterday at Queens Gardens. Hundreds of Albanians were present, they...

Deputeti shqiptar i Suedisë hero, i shpëton jetën foshnjes në Mal të Zi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Suedisë, Adnan Dibrani ishte këtë fundjavë në Mal të Zi si pjesë e misionit vëzhgues të Asamblesë Parlamentare të...

Foto Dite/ Shepparton Albanian Harvest Festival

Është mbajtur ditën e djeshme në Queens Gardens, festivali më i madh i kulturës shqiptare në Australi “Shepparton Albanian Harvest Festival”.  Të pranishëm qindra...

Lahuta në UNESCO, ekspertët takim me komunitetin e rapsodëve

Fondacioni AADF dhe Ministria e Kulturës organizuan këtë fundjavë në Shkodër takimin e grupit të ekspertëve me komunitetin e rapsodëve dhe të trashëguesve të...

”Trevelinglifestyle”: Shqipëria destinacioni i vitit

Ka shumë destinacione evropiane të paprekura, por një vend në lindje është dëshmuar të jetë një nga më të mirët e vitit, Shqipëria, shkruan...