opkryesor

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

opkryesor

Krenari nga Suedia

Më 28 janar 2023 isha në atë Bibliotekë në mbedhjen vjetore te Lidhjes së Përkthyesve dhe u ndjeva krenar me këtë me Rizah Sheqiri,...

Në aktivitetin vjetor të Shoqatës Shqiptar-Amerikane të Punonjësve të Policisë  

Në mjediset lluksoze të Graycliff i cili është një vend dasmash dhe eventesh të ndyshme i vendosur në Moonachie, New Jersey Shoqata Shqiptaro Amerikane,...

Arbëreshët, shqiptarët, dhe hebrenjtë

Hebrenjtë nuk ishin pushtues, vetëm me pushtuesit shqiptari është i egër! Për shqiptarët hebrenjtë nuk ishin “të huaj”, ata ishin “Mysafir” ndoshta se shtëpia e...

Trajta historike të epopesë së Skënderbeut

Heroi kombëtar shqiptar Gjergj Kastriot Skënderbeu (1405 – 1468) përfaqëson komandantin përbashkues më të famshëm të trojeve tona, duke u dalluar në luftën antiosmane...

Në 555 vjetorin e vdekjes së kryetrimit Gjergj Kastrioti – Skënderbeu

Por mjerisht! Burri, i cili ishte më i denj për t’u bërë i pavdekshëm, ishte gati të i paguante natyrës thesarin, të zbresë në...

Një libër që na frymëzon

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë u formua me misionin për t’i bashkuar shkrimtarët anembanë SHBA-së. Për ta bërë më mirë këtë gjë ne ngritëm bibliotekën...

Atdhetarizmi në penën e Vilhelme Vrana-Haxhiraj

Para pak ditësh ka dalë nga botimi, libri “Genti Mbreti Ilir i Ardianëve”, të autores së njohur vlonjate, Vilhelme Vrana-Haxhiraj. Është libri më i...

Të fitosh një botëror a evropian të futbollit me 11-metërsha?!..

Është më të vërtetë e habitshme, por ja që është e vërtetë... Kështu fitoi Brazili në finalen e Botërorit të vitit 1994 kundër Italisë, pra,...

TV “Alba Life”, një pritje elitare për festat e fundvitit në CTV

Prokurori i Qarkut të Richmond County z.Michael E. McMahon si dhe Ansambleisti Charles Fall përshendëten TV “Alba Life” , Shkollat Shqipe dhe Diasporën Në një...

Shkupi, Prishtina dhe Selaniku festojnë 110 vjetorin e pavarsisë së Shqipërisë

Pas takimit mbreslënës dhe pritjes vëllazërore që na bëri lideri Ali Ahmeti në Zajazin heroik, u drejtuam për të fjetur dhe vazhduar programimin tonë...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...