Vaxhid Sejdiu

E mërkurë, 8 Shkurt, 2023
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

AUTHOR NAME

Vaxhid Sejdiu

18 POSTIME
0 KOMENTET

Doli numri nëntë i revistës “Bashkimi“ në Uster të Zvicrës

Festat e fundvitit sollën edhe numrin nëntë të revistës “Bashkimi” në Uster të Zvicrës, e cila ashtu si në numrat e mëparshëm i mbetët...

Pse “Shqipja në Diasporë” duhet të jetë një takim mbarëkombëtar i përvitshëm!

Takimi mbarëkombëtar “Shqipja në Diasporë” që u mbajt në Tiranë dhe Shkodër nga data 26-27 nëntor 2022, për hir të rëndësisë dhe nevojës që...

“Shqipja në Diasporë”, takimi mbarëkombëtar në shërbim të gjuhës kombëtare

Të rralla janë aktivitetet të një përmase siç ishte takimi “Shqipja në Diasporë” organizuar në Tiranë e Shkodër me datën 26 - 27 nëntor...

Gëzuar 22 Nëntorin – Ditën e Alfabetit Shqip!

Nxënës, mësues, shqiptarë kudo ku jeni, Gëzuar 22 Nëntorin – Ditën e Alfabetit! Në vazhdimësi kjo datë i ka frymëzuar shqiptarët në shërbim të kombit....

Një pjesë e shpirtit arbëresh në Bernë të Zvicrës

Me të drejtë është thënë se promovimi i librit të Rexhep Rifatit “Arbëreshët, fotosintezë e shpirtit tim”, solli edhe një pjesë të shpirtit arbëresh...

Nxënësit janë ata që e zbukurojnë Panairin e Librit!

E vërtetë që Panairi i Librit, i cili u organizua para disa javëve, kaloi. Por kujtimet kanë mbetur te të gjithë ne. Ajo që...

Libri solli ditë feste në Uster të Kantonit të Zyrihut

Të dielën, me datë 18 shtator 2022, nën organizimin e Shoqatës “Bashkimi” në Uster të Kantonit të Zyrihut u organizua Panairi i Librit “Diaspora...

Aty ku janë nxënësit e shkollës shqipe është mrekullia vetë!

Ditë më parë  nxënësit e “Shkollës Shqipe” në kantonin e Bernës ishin pjesëmarrës në aktivitetin e organizuar nga Shoqata Humanitare “Pëllumbi i Paqes”. Në...

Gëzuar Ditën e Fëmijëve!  

A ka gëzim më të madh se t`iu urosh ditën e tyre fëmijëve, të cilët janë shpresa e këtij planeti. A ka rast më...

Faleminderit Shtëpisë Botuese “Shkronjë pas shkronje” dhe z. Roland Çano

Ata të cilët e kuptojnë rëndësinë e përhapjes së diturisë në  gjuhën amtare lajmërohen vetë. Këta janë lajmëtar të diturisë, të cilët mundohen të...

Të fundit

Shqipëria shpallet destinacioni numër 1 i pushimeve për britanikët

“Me fluturime të lira dhe pije edhe më të lira, ja pse duhen rezervuar pushimet në Rivierën Shqiptare këtë verë.” Media britanike “The Sun” e...

Një kandidate shqiptare në zgjedhjet për Parlamentin Rajonal të Lombardisë

Qytetarët e Lombardisë, rajoni më i madh dhe ekonomikisht më i zhvilluar i Italisë, do të votojnë në datat 12 dhe 13 Shkurt 2023...

I shpëtuan tërmetit/Mundësit e Kosovës heronj, ndihmojnë njerëzit nën rrënoja

Tërmeti i fuqishëm që goditi sot Turqinë, e ka përjetuar edhe ekipi i mundjes nga Kosova. Ekipi i të rinjve gjendej në Turqi për...

Fenomeni “Barbara” godet Greqinë, dëbora arrin në qëndrën e Athinës.

Meteorologët paralajmërojnë për vijimin e fenomeneve edhe ditën e sotme ndërsa mekanizmi shtetëror është aktibizuar në maksimum, duke marrë një sërë.masash drastike. Në shumë...

Kryetari i Komunë së Tuzit takim me komunitetin shqiptar në New York

Vetëm katër javë më parë se të mbahen zgjedhjet lokale në Komunën e Tuzit-Mal të zi, të shtunën më datën 4 shkurt në sallën...