Vaxhid Sejdiu

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

AUTHOR NAME

Vaxhid Sejdiu

24 POSTIME
0 KOMENTET

Një pjesë e shpirtit arbëresh në Bernë të Zvicrës

Me të drejtë është thënë se promovimi i librit të Rexhep Rifatit “Arbëreshët, fotosintezë e shpirtit tim”, solli edhe një pjesë të shpirtit arbëresh...

Nxënësit janë ata që e zbukurojnë Panairin e Librit!

E vërtetë që Panairi i Librit, i cili u organizua para disa javëve, kaloi. Por kujtimet kanë mbetur te të gjithë ne. Ajo që...

Libri solli ditë feste në Uster të Kantonit të Zyrihut

Të dielën, me datë 18 shtator 2022, nën organizimin e Shoqatës “Bashkimi” në Uster të Kantonit të Zyrihut u organizua Panairi i Librit “Diaspora...

Aty ku janë nxënësit e shkollës shqipe është mrekullia vetë!

Ditë më parë  nxënësit e “Shkollës Shqipe” në kantonin e Bernës ishin pjesëmarrës në aktivitetin e organizuar nga Shoqata Humanitare “Pëllumbi i Paqes”. Në...

Gëzuar Ditën e Fëmijëve!  

A ka gëzim më të madh se t`iu urosh ditën e tyre fëmijëve, të cilët janë shpresa e këtij planeti. A ka rast më...

Faleminderit Shtëpisë Botuese “Shkronjë pas shkronje” dhe z. Roland Çano

Ata të cilët e kuptojnë rëndësinë e përhapjes së diturisë në  gjuhën amtare lajmërohen vetë. Këta janë lajmëtar të diturisë, të cilët mundohen të...

Faleminderit Qendrës së Botimeve për Diasporën!

«Shkolla Shqipe» në Zvicër, ditëve të fundit mori dhuratë disa libra, të cilat do t`iu shpërndahen nxënësve fitues në Konkursin e Diturisë të shkollave...

Një ligjëratë në shërbim të “Shkollës Shqipe”…

Në seminarin e “Shkollës Shqipe” në Zvicër të organizuar me datën 21 nëntor 2021 në mesin e ligjëratave ishte edhe ligjërata e profesoreshës Adriana...

Mirë se vini në Shkollën Shqipe në Zvicër!

Nxënës të dashur, ato duart e juaja, të bukura që për mrekulli e bëjnë shqiponjën, nuk do të kenë kuptim të mjaftueshëm pa njohjen...

Shkolla Shqipe është pasuri kombëtare!

Nxënësit me një edukim kombëtar, janë ata që mbajnë mbi supe dashurinë ndaj gjuhës, që do të thotë dashuri ndaj atdheut... Shumë herë kam shkruar...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...