opinion

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

opinion

Nevruzi – “Ditë e re” – si festë popullore pagane

Dita e Sulltan Nevruzit është një festë me përmasa botërore. E fryrë si festë fetare, si ngjarje e lidhur me lindjen e Baba Aliut...

“Eldorado” i ekonomisë shqiptare

Sipas Institutit kombëtar të Statistikave INSTAT, jashtë vendit kemi 1.68 milionë qytetarë të Diasporës.  Kemi 661 mijë qytetarë në Itali, ose 40 përqind të...

Vlora -“Aeroporti” i Diasporës

Pak ditë më parë, Kryeministri Rama shpalli fituesin e tenderit të nëntorit 2020, për ndërtimin e Aeroportit ndërkombëtar të Vlorës. Vlera e ndërtimit do...

Integrimi i një bashkësie krenare

Term leksikor ardhur prej shkencave natyrore, në shkencat shoqërore stigmatizimi përfaqëson fenomenin që i jep një ngjyrim negativ një anëtari të një bashkësie për...

Diaspora Shqiptare e shkolluar në perëndim- opsion i udhëheqjes në shtetet amë

Bazuar në hulumtimet shkencore më aktuale nga Shkenca e Lidershipit (Çitaku et al. 2012, 2017, 2018, 2019) kërcënimi më i madh që i bëhet...

Në Bavari nis procesi mësimor në gjuhën shqipe

Shkolla shqipe në Bavari, që nga themelimi i saj e deri më tani ka arritur suksese të dukshme në hapjen e klasave, shtimin e...

Mbi “Familjet shkodrane me prejardhje të huej!” të Hamdi Bushatit

Hamdi Bushati (1896-1983), që rrjedh nga një ndër familjet e nderueme dhe ma të njohtuna shkodrane, ka ba me shumë perkushtim, kambengulje dhe me...

Votimi i Diasporës dhe ekonomia jonë

Kemi 1.6 milionë përfaqësues të Diasporës së Re Shqiptare, të krijuar në këto tre dekadat e fundit, sidomos në Itali, Greqi, Gjermani, Britani e...

“Devide et Impera” – “Përça dhe sundo”

Këtë formulim e përdori për herë të parë Niccolo Machiavelli nw librat e tij “De Pricipatibus” dhe “Discorsi” diku rreth vitit 1513. Me tezën...

Një shënim për lëvdatën e gabuar

“Është gabim nëse nuk e lavdëron dikë që e meriton, por është mekat nëse e lavdëron dikë që nuk e meriton“ Pse? Secili njeri mundohet që...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...